WASHINGTON, BRATISLAVA. Panamský diktátor Manuel Noriega zbožňoval operu. A práve túto jeho slabosť využili Američania, keď obsadili krajinu a snažili sa ho zatknúť za obchod s drogami.
Noriega sa totiž koncom roka 1989 uchýlil na vatikánsku ambasádu a americké jednotky nechceli porušiť diplomatické pravidlá a do budovy násilím vstúpiť. K plotu však umiestnili vozidlá s veľkými reproduktormi a tri dni vkuse púšťali hudbu.

Nešlo o operu, ale o metal, rock a americký pop. Potom sa zrejme vatikánski diplomati sťažovali u prezidenta Georgea Busha a Američania hudbu vypli, no Noriega, ktorý v pondelok zomrel, sa nakoniec vzdal.
Išlo vôbec o prvé známe použitie hudby ako donucovací prostriedok. Z piesní, ktoré vtedy diktátorovi púšťali, existuje na Youtube osobitný playlist.
Aj proti sekte
Americká polícia podobný postup použila aj v roku 1993, keď obkľúčila komplex v Texase, kde sa schovávali členovia sekty davidiánov. Chceli zatknúť ich lídra Davida Koresha.
Ten tak musel počúvať popový „odrhovák“ These Boots Are Made for Walkin' od Nancy Sinatrovej. V noci zas zvuky lietadla, tibetské žalmy či krik králikov na porážke.
V Afganistane zas Američania bojujúci proti Talibanu nasadili v jednej dedine Metallicu, hudba sa ako spôsob mučenia používala aj v Iraku či na Guantanáme.
„Títo ľudia nikdy nepočuli metal, nezvládajú to,“ hovorí podľa BBC Mark Hadsell, ktorý podobné playlisty pripravoval. V Afganistane či v arabských krajinách sa tvrdá gitarová hudba prakticky neobjavuje.
„Ak im to hráte 24 hodín vkuse, telo a mozog prestávajú fungovať, myšlienkové pochody sa spomaľujú a láme sa aj vaše odhodlanie vzdorovať. Vtedy prichádzame my a hovoríme s nimi,“ povedal Hadsell.

Zanecháva následky?
Takýto postup je podľa neho dobrý v tom, že na väzňoch nezanecháva dlhodobé následky ako niektoré iné postupy. Niektorí väzni však majú iné skúsenosti.
„Dvadsať dní nám hrali Slim Shady od Eminema a Dr. Dre, mnohých to psychicky zničilo, počul som ľudí, ako si búchajú hlavu o stenu a o dvere, zo zúfalstva kričali,“ povedal pre BBC bývalý väzeň z Guantanáma Binyam Mohamed.