KÁBUL. Najmenej 90 mŕtvych a 400 zranených si vyžiadal štvrtkový útok v centre afganskej metropoly Kábul.
Informovala o tom britská televízia BBC s odvolaním sa na afganské ministerstvo zdravotníctva. Podľa nich bilancia ešte môže stúpnuť.
Výbuch v najbezpečnejšej štvrti
Podľa ministerstva vnútra boli nálože umiestnené zrejme v cisternovom aute, z ktorého po výbuchu nič nezostalo.
K výbuchu došlo v centre mesta v blízkosti prezidentského paláca, ministerstiev a zahraničných veľvyslanectiev. Zničil aj vyše tridsať áut a vybil okná aj dvere v okruhu niekoľko sto metrov.
Afganská televízia Tolo News informovala, že explózia sa odohrala v blízkosti nemeckého veľvyslanectva, kde bolo zranených niekoľko zamestnancov. Je však ťažké odhadnúť cieľ útoku.
Podľa agentúry AFP výbuch vybil okná na japonskej aj indickej ambasáde. Štvrť, ktorou otriasol výbuch, je považovaná za najbezpečnejšiu v Kábule. Veľvyslanectvá chránia aj vysoké múry a vládne budovy strážia bezpečnostné sily.
Loading
...
Začiatok Operácie Mansúr
K útoku sa bezprostredne neprihlásila žiadna skupina. Podľa BBC militantné hnutie Taliban poprelo, že by bolo za útok zodpovedné. Teroristická organizácia Islamský štát sa zatiaľ nevyjadrila.
Taliban 28. apríla oznámil začiatok každoročnej jarnej ofenzívy. Tohtoročnú nazval Operácia Mansúr - po svojom vodcovi Muhammadovi Achtarovi Mansúrovi, ktorého vlani v máji zabilo v pakistansko-afganskom pohraničí americké bezpilotné lietadlo.
Pri ohlásení operácie Taliban uviedol, že ich hlavným cieľom budú zahraničné sily. Útočiť na ne majú konvenčnými, gerilovými aj samovražednými útokmi.
