BRUSEL, BRATISLAVA. Keď v apríli zaradila organizácia Reportéri bez hraníc teraz už bývalého českého ministra financií Andreja Babiša medzi oligarchov, ktorí si vlastníctvom médií upevňujú vplyv v politike, Babiša to nahnevalo.
„Žiadne médiá nevlastním a neovplyvňujem a ani som neovplyvňoval,“ reagoval. Bolo to len pár týždňov po tom, ako pre zákon o konflikte záujmov musel previesť vlastníctvo svojich médií do zvereneckého fondu. A len niekoľko týždňov pred tým, ako sa na verejnosť dostali nahrávky, kde Babiš diskutuje o zverejnení článkov s redaktorom denníka MF Dnes Marekom Přibilom.
Práve pre tieto nahrávky začal Európsky parlament v utorok diskutovať o tom, či sú české médiá ohrozené a či ich politici – a teda konkrétne Babiš – nezneužívajú na svoje záujmy.

Výhradne česká záležitosť
Po situácii v Maďarsku a Poľsku, kde sú nezávislé médiá pod vládnym tlakom, tak je Česká republika ďalšou krajinou, v ktorej situáciu na mediálnom trhu Únia kritizuje. V utorok začal o situácii rokovať Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné záležitosti, vo štvrtok sa debata presunie aj do pléna europarlamentu.
S diskusiou však paradoxne nesúhlasí väčšina českých europoslancov. „Únia má právo o tom debatovať, no keďže neexistuje návrh nejakého uznesenia, bude to bez reálneho výsledku,“ hovorí pre SME český europoslanec za stranu Starostové a nezávislí Stanislav Polčák. Myslí si totiž, že ide výhradne o českú záležitosť a takáto debata výrazne poškodí imidž Česka.
Andrej Babiš skončil v českej vláde minulý týždeň po škandáloch s nezdanenými dlhopismi vlastnej firmy. Tlak na jeho odvolanie narástol práve po tom, čo sa objavili nahrávky, kde redaktorovi Přibilovi diktuje, kedy by bolo vhodné kompromitujúce články použiť.