PRAHA, BRATISLAVA. Komentujú politické dianie v Česku aj na Slovensku, v ruských médiách patria medzi známe tváre a organizujú protesty proti NATO aj západnému imperializmu.
Americký denník New York Times sa spojil s ľuďmi, ktorí otvorene priznávajú, že od ruského oligarchu dostávajú za svoje aktivity peniaze.
Jednou z týchto osôb je český aktivista a otvorený podporovateľ Stalina Ladislav Kašuka. Prvýkrát mu prišla správa v ruštine s ponukou finančnej pomoci ešte v čase, keď Rusko obsadilo Krym. Na nákup vlajok separatistických republík na Donbase a transparentov na protest proti NATO v Prahe mu núkali tristo eur.
„Bolo to trochu nezvyčajné, takže som bol prekvapený,“ hovorí Kašuka pre New York Times. Na nákup kamery, ktorou by podobné protesty natáčal, neskôr dostal ďalších päťsto eur. Podľa vlastných slov peniaze prijal, pretože to bolo pre dobrú vec – zastavenie rozširovania NATO a západného kapitalizmu.

Otec proruských demonštrácií
Už v marci hackeri odhalili podľa českých Hospodářských novin otca proruských demonštrácií v strednej Európe. Bol ním bieloruský aktivista Alexandr Usovskij.
“Myslím si, že Rusko to u nás až tak veľmi nepotrebuje. Je tu taký veľký počet prokremeľských dobrovoľníkov, že stimulovať to ešte ďalšími ponukami veľmi nemá zmysle.
„
Ten podľa uniknutých emailov dostal na vybudovanie siete organizácií v strednej Európe asi stotisíc eur.
Napríklad za demonštrácie v Banskej Bystrici a v Košiciach zaplatil Usovskij šesťtisíc eur. Peniaze mal pritom dostávať priamo od ruského oligarchu Konstantina Malofejeva.
Podľa nemeckej investigatívnej relácie Frontal 21, ktorú vysiela ZDF, na Slovensku Usovskij podporuje pravicovo extrémistickú stranu Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko aj ľavicových odporcov NATO, v Maďarsku zase krajne pravicovú stranu Jobbik.
Usovskij tiež v strednej Európe zakladal sieť stránok, ktoré propagujú slovanskú vzájomnosť. Práve podporou malých demonštrácií sa mu darilo zapĺňať aj ruské médiá.
Napríklad protest, ktorý hrdý komunista Kašuka zorganizoval v Prahe a ktorého sa zúčastnilo len pár ľudí, vysielal aj hlavný ruský televízny Prvý kanál. Kašuka je pritom v ruských médiách využívaný ako odborník na českú politiku aj zahraničné dianie, denník píše aj o jeho komentovaní americkej agresie na Ukrajine.
Ešte väčšie sumy peňazí tak išli na proruské aktivity v Poľsku či Maďarsku. Kašuka však na svoje aktivity potreboval výrazne menej peňazí a preto bol pre Moskvu výhodnejší. Neskôr však v protestoch prestal, aby sa mohol venovať písaniu knihy o Stalinových úspechoch.

Pracujú dobrovoľne
Český server info.cz píše o tom, že odhaliť podobné transakcie je veľmi ťažké. Aj v tomto prípade sa podporu demonštrácií podarilo objaviť len vďaka uniknutým emailom.
Väčšie množstvo financií však Moskva v Česku či na Slovensku vynakladať nemusí, bolo by to podľa odborníka na extrémizmus z Masarykovej univerzity Miroslava Mareša zbytočné.
„Myslím si, že Rusko to u nás až tak veľmi nepotrebuje. Je tu taký veľký počet prokremeľských dobrovoľníkov, že stimulovať to ešte ďalšími ponukami veľmi nemá zmysel. Je to taká relatívne špecifická česká pozícia. Množstvo ľudí tu v prospech súčasných ruských záujmov pracuje dobrovoľne,“ dodáva Mareš pre info.cz.