LONDÝN, BRATISLAVA. Už po oznámení predčasných volieb v Británii bolo jasné, že táto kampaň nebude obyčajná. V prvom rade, krajina nie je na predčasné hlasovania zvyknutá.
Hlavnou témou volieb mal byť brexit, teda otázka, o ktorej voliči už pred rokom v referende rozhodli. A konzervatívna premiérka Theresa Mayová hneď na úvod kampane odmietla ísť do predvolebnej debaty s labouristickým lídrom Jeremym Corbynom.
Debata Sky News a Channel 4 sa v pondelok predsa len konala, no politici sa nestretli. Spovedali ich novinári.
Odpovedali aj na otázky publika, no každý bol inde a k priamej konfrontácii dvoch hlavných kandidátov na premiérsky post neprišlo.
Čo kto povedal?

Jeremy Corbyn a jeho minulosť
Corbyn, ktorý odpovedal ako prvý, je v ťažšej situácii než Mayová, keďže prieskumy mu dávajú len veľmi malú šancu na víťazstvo. Musel tiež reagovať na kontroverzné momenty a vyjadrenia zo svojej minulosti.
Keď sa v roku 1987 zúčastnil na spomienke na zabitého teroristu z Írskej republikánskej armády, „bola to chvíľa ticha pre každého, kto zomrel v Severnom Írsku“.
„Na tomto stretnutí som hovoril o potrebe dialógu a len dialógom sme do Severného Írska priniesli mier,“ pokračoval.

Svoje nedávne vyjadrenie, že za útok v Manchestri je zodpovedná aj britská zahraničná politika, zdôvodnil tým, že „zahraničná politika nemôže vytvárať krajiny bez efektívnej vlády, ktoré sa môžu stať útočiskom pre teroristov."
Výrokom si pohneval aj vlastných straníkov, keďže práve labouristická vláda sa v roku 2003 pridala k americkému útoku na Irak.
Keď o zabití Usámu bin Ládina hovoril ako o „tragédii“, myslel tým vraj len to, že lepšie by bolo, keby sa šéf al-Káidy za svoje činy spovedal pred súdom. A označenie členov teroristickej organizácie Hamas za priateľov bolo „inkluzívnym jazykom“ na návšteve, kde podporoval riešenie izraelsko-palestínskej otázky vo forme dvoch štátov.
“Očakávam, že číslo bude o niečo menšie. Migrantov však potrebujeme, aby sme udržali naše zdravotníctvo a priemysel.
„
Zástancovia brexitu sa Corbyna pýtali, či by zaviedol obmedzenie na počet imigrantov. Reagoval, že za jeho vlády by sa počet prichádzajúcich ľudí nezvyšoval, ale „necítil by sa viazaný žiadnym cieľom na zníženie“. Práve kontrola nad prichádzajúcimi ľuďmi bola hlavnou témou minuloročnej kampane pred referendom o brexite.
Corbyn však zároveň dodal, že nedovolí firmám, aby do krajiny vozili celé skupiny veľmi zle platených ľudí, ktorí majú nahradiť britských robotníkov. Tento proces podľa neho ničí „ich pracovné podmienky“.
O obmedzení súčasnej čistej migrácie vo výške 248-tisíc ľudí, medzi ktorými sú aj tisíce Slovákov, konkrétne nehovoril.