LONDÝN, BRATISLAVA. Máloktorá politická strana zmenila za posledný rok Britániu viac ako Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP). V čase vrcholiacej utečeneckej krízy jej líder Nigel Farage expresívne kritizoval Brusel v Európskom parlamente a Britániu pred minuloročným referendom zaplavili stranícke bilbordy s utečencami, ktorí ohrozujú britské hodnoty.
Keď si Briti zvolili odchod z EÚ, Farage oslavoval a vyzýval na ustanovenie Dňa nezávislosti.
Niekoľko hodín po oslavách však priznal, že sľuby o využití ušetrených stoviek miliónov libier na zdravotníctvo boli nepravdivé. Po mesiacoch peripetií a zmien sa dnes hovorí o konci tejto strany, ktorá kedysi vážne ohrozovala labouristov aj konzervatívcov.
„UKIP je mŕtva,“ povedal pre magazín New European ich posledný poslanec Douglas Carswell po tom, ako sa vzdal členstva v strane. Necelé dva týždne pred voľbami to pre stranu nie je vôbec dobrá správa.

Od víťazstva k štyrom percentám
Euroskeptická strana sa pred voľbami tvári, že všetko je v poriadku. Vo štvrtok, tri dni po útoku v Manchestri, zverejnil svoj volebný manifest, v ktorom sľubujú tisíce nových policajtov, vojenských jednotiek, členov pohraničnej stráže či väzenských strážcov.
„Nestačí zapáliť sviečky a vyhlásiť, že extrémisti nás neporazia. Treba konať na viacerých frontoch a som hrdý, že UKIP prináša vlastenecký program na obranu našej krajiny a nášho spôsobu života,“ povedal podľa denníka Guardian líder strany Paul Nuttall len pár minút pred minútou ticha za obete útoku.
Aj keď strana sľubuje tvrdší postup proti migrácii či zákaz buriek, podľa prieskumov v budúcotýždňových voľbách takmer nemajú šancu – odhady hovoria len o štvorpercentnej podpore.
UKIP bol pritom pred troma rokmi serióznym súperom labouristov aj konzervatívcov. Vo voľbách do Európskeho parlamentu v máji 2014 získala strana 26,6 percenta hlasov a prvýkrát po storočí vyhrala v nejakých voľbách nad tradičnými stranami.
Týždne pred hlasovaním o brexite mala strana v prieskumoch asi 19-percentnú podporu – pomáhala jej agresívna kampaň, ktorá motivovala milióny Britov hlasovať za odchod z Únie.