PARÍŽ, BRATISLAVA. Ruský cár Peter Veľký zbožňoval cestovanie. Po Európe chodil takmer štyri desaťročia, prešiel ju od Holandska po Moldavsko, od Anglicka po Perziu.
Vo Francúzsku bol dvakrát. Pri druhej ceste pred tristo rokmi strávil v Paríži a vo Versailles mesiac. Hovoril s miestnymi umelcami, obchodníkmi, stretol sa aj s vtedy sedemročným kráľom Ľudovítom XV. Mnohé veci, ktoré sa naučil, potom zaviedol aj doma a vytvoril tak moderné Rusko.
Výstavu, ktorá si pripomína túto návštevu, otvárajú v utorok vo Versailles, v luxusnom sídle francúzskych kráľov kúsok od Paríža. A toto bol aj oficiálny dôvod pondelňajšej návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina vo Francúzsku.

O mesiac skôr
Do krajiny prišiel na osobné pozvanie francúzskeho lídra Emmanuela Macrona. Nový francúzsky prezident sa mal pôvodne s Putinom stretnúť až v júni na summite G-20, no využil Putinov zdvorilostný telefonát po svojom zvolení a ruského lídra pozval na otvorenie výstavy.
“Putin má rád veľké, symbolické veci. Myslím si, je to skvelá politická príležitosti, výber miesta je dokonalý.
„
Macronov vzťah k Putinovi je pritom v posledných týždňoch vyhrotený. V kampani sa téme Ruska veľmi nevenovali, jeho plány v zahraničnej politike sa sústredili prevažne na Európsku úniu.
No potom na vlastnej koži spoznal, ako ruskí hackeri zasahujú do volieb. Krátko pred druhým kolom prezidentských volieb sa na internet dostali e-maily ľudí z Macronovej kampane. Navyše, týždne predtým bol terčom ruskej propagandy, ktorá o ňom šírila hoaxy a okrem iného naznačovala, že s jeho vzťahom s manželkou staršou o 24 rokov nie je niečo v poriadku.
"Debata nebola nevinná," povedal Macron médiám podľa BBC. "Chcel som ukázať, že neurobím žiadne ústupky, ani symbolické, ale tiež veci nepreháňať."
Macron by však chcel s Ruskom spolupracovať v boji proti terorizmu.
Už na stretnutí G7 Macron pripomenul, že aj Francúzsko sa pridalo k vyhláseniu za pokračovanie v sankciách voči Rusku. „Rešpektujem tieto princípy a budem ich podporovať,“ vyhlásil.
Rusko tak nemôže očakávať ústretovejší postoj, kým neprestane podporovať separatistov na východnej Ukrajine a nevráti polostrov Krym Ukrajine. O zrušení sankcií v kampani pred prezidentskými voľbami hovorila Macronova súperka Marine Le Penová, ktorá mesiac pred voľbami za Putinom do Moskvy aj vycestovala.
Lídri sa nezhodnú ani v otázke Sýrie, kde Rusko stojí na strane diktátorského režimu Bašara Asada a Francúzsko je súčasťou koalície západných a sunnitských arabských štátov. Majú síce rovnaký cieľ – poraziť Islamský štát – no nezhodnú sa na tom, či má mať Asad miesto v povojnovom usporiadaní krajiny.

Putin má rád luxus
Bývalý poradca Macronovho predchodcu Françoisa Hollanda Jacques Audibert krok nového prezidenta oceňuje. Macron sa cez víkend stretol s lídrami štátov G7 na stretnutiach, na ktoré v minulosti pozývali Rusko, no po zavedení sankcií s tým západné štáty prestali.
Preto je podľa Audiberta dobré, že Macron ho pozval priamo do Versailles, do luxusného barokového sídla francúzskych kráľov. „Putin má rád veľké, symbolické veci. Myslím si, že je to skvelá politická príležitosti, výber miesta je dokonalý,“ povedal Audibert podľa agentúry Reuters.
Lídrí sa stretli v paláci Veľký Trianon, kde po prvej svetovej vojne podpísali aj zmluvu, ktorá určila aj súčasné hranice Slovenska a Maďarska. Napriek tomu, že ide o prvé stretnutie lídrov, a pred novinármi sa zrejme budú usmievať a podávať si ruky, očakáva sa tvrdý rozhovor.
Dvihne Macrona na ruky?
Pri Macronovi sa bude skúmať aj reč tela. Odborníci pripomínajú udalosť spred tristo rokov, keď Peter Veľký napriek protokolu zdvihol mladého kráľa na ruky.
Aj pri novom prezidentovi sa hovorí o tom, že má len 39 rokov a na svetovej scéne sa možno ešte nevie vyrovnať skúsenejším lídrom. A 64-ročný Putin, ktorý má Rusko pod kontrolou už od roku 1999, je v tomto zmysle tou najťažšou váhou.
Macron vo štvrtok uspel na stretnutí s Trumpom, kde sa typickým podaním ruky amerického prezidenta nenechal zatlačiť do defenzívy. Macronov poradca Christopher Castaner verí, že prezident zvládne aj toto stretnutie.
„Je to o to dôležitejšie, že mnohí majú pocit, že mladý prezident nemá ešte postavenie prezidenta republiky a nebije sa o záujmy Francúzska,“ zdôraznil pre EU Observer.
