RANGÚN. Mierové rokovania medzi predstaviteľmi mjanmarskej vlády a ozbrojenými etnickými skupinami, ktoré sa konali v uplynulých dňoch v Rangúne, sa dostali do slepej uličky, informovala agentúra DPA.
Mjanmarské štátne médiá v pondelok uviedli, že vyjednávači vlády, predstavitelia armády a zástupcovia početných etnických ozbrojených skupín počas piatich dní rokovaní odobrili 33 zo 41 požiadaviek povstalcov. Dohodu sa však nepodarilo dosiahnuť v otázke federalizácie.
Ide o kľúčovú požiadavku ozbrojených etnických skupín, ktoré od 80. rokov bojujú s armádou. Tieto zrážky sa v posledných mesiacoch vyostrili do takej miery, že tisíce civilistov boli nútené hľadať útočisko v susednej Číne.

Armádni vyjednávači požiadavku ozbrojených skupín odmietli, pretože sa obávajú rozpadu mjanmarského zväzového štátu. To by sa mohlo stať v prípade, že by povstalci neprijali záväzok nevystúpiť zo zväzu.
Hovorca vlády na tlačovej konferencii v Rangúne vysvetlil, že bez tohto záväzku nie je možné pokračovať v rokovaniach o ďalších problémoch, napr. o ústavách jednotlivých zväzových štátov, rovnosti a práve na sebaurčenie.
Hovorca však dodal, že sa uskutočnia nové rokovania, ktorých cieľom bude prelomiť súčasnú patovú situáciu.