LONDÝN. Vyšetrovatelia už v súvislosti s pondelňajším samovražedným bombovým útokom na koncerte Ariany Grande v Manchestri, zatkli "veľkú časť teroristickej siete", ktorá je podozrivá zo spáchania tohto atentátu Na svojom webe to uvádza denník The Guardian.
Britská polícia zadržala 11 ľudí, dvoch z nich medzitým ale bez obvinenia prepustila. Zatknutie zatiaľ posledného podozrivého polícia oznámila v piatok večer. Hoci ohrozenie terorizmom zostáva na najvyššom stupni, vláda nemá informácie, že by niektorej z akcií počas tohto víkendu hrozil atentát.
Na pondelok v Británii pripadá takzvaný Jarný sviatok, kedy sa bude konať viacero verejných podujatí vrátane finále futbalového Anglického pohára, v ktorom sa v Londýne stretnú kluby Arsenal a Chelsea.
Vo väzbe je teraz deväť ľudí vo veku od 18 do 44 rokov. Tridsaťštyriročnú ženu a šestnásťročného chlapca polícia po zadržaní prepustila bez obvinenia. V súvislosti s atentátom polícia prehľadala tiež ďalšie domy.

Zatýkanie bude pokračovať
Najvyšší britský dôstojník pre boj proti terorizmu Mark Rowley v piatok uviedol, že vyšetrovanie pokračuje a pravdepodobne budú nasledovať ďalšie zatknutia.
Vyšetrovatelia sú presvedčení, že predpokladaný atentátnik Salman Abedi nenaplánoval útok sám, ale pomáhala mu sieť teroristov. „Veľkú časť siete sme už dostali,“ vyhlásil Rowley. „Pravdaže, nepokryli sme celé územie, na ktorom je nutné pátranie, ale skontrolovali sme veľkú časť z neho. Musíme však urobiť viac, aby mohli byť obyvatelia skutočne pokojní." Do akcie sa zapojila aj armáda.
Rowley spresnil, že polícia sa vo vyšetrovaní sústreďuje na pochopenie spôsobu života hlavného podozrivého, ktorým je 22-ročný Salman Abedi, a to podrobnou analýzou materiálu zaisteného pri domových prehliadkach.
Rowleyho slová potvrdil na tlačovej konferencii aj šéf manchesterskej polície Ian Hopkins, ktorý zároveň uviedol, že zadržané osoby sú vo veku od 18-38 rokov a v súčasnosti prebiehajú v Manchestri domové prehliadky na 12 miestach.
Tajní si opäť vymieňajú informácie
Británia si v piatok po necelých 24 hodinách znovu začala vymieňať informácie s americkými tajnými službami. Dáta Briti do USA prestali posielať vo štvrtok ako reakciu na úniky utajovaných informácií do tlače. V amerických médiách sa krátko po útoku objavila totožnosť atentátnika, ktorú chceli vyšetrovatelia utajiť, či fotky z miesta činu.
Americký minister zahraničia Rex Tillerson po stretnutí so svojím náprotivkom Borisom Johnsonom v Londýne úniky odsúdil a uviedol, že za ne USA preberajú plnú zodpovednosť. Už vo štvrtok odsúdil úniky aj americký prezident Donald Trump. Prisľúbil potrestanie vinníkov.
Po trojdňovej pauze sa opäť rozbehla kampaň pred predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia 8. júna. Na prvej veľkej akcii od pondelkového útoku dal predseda opozičných labouristov Jeremy Corbyn zvýšenú hrozbu teroru do súvislosti s britskými vojenskými operáciami v zahraničí.
Vláda, ktorú by po predčasných voľbách zostavovala jeho strana, by podľa neho zmenila zahraničnú politiku tak, aby "skôr znižovala, než zvyšovala hrozbu". V prípade víťazstva Labouristickej strany sľúbil tiež ukončiť vyšetrovanie v oblasti bezpečnosti. Kritici jeho príhovor označili za necitlivý. Corbyn podľa nich manchesterský útok zneužil pre politické ciele.
Podľa nového prieskumu, prvého od atentátu v Manchestri, labouristi stiahli náskok konzervatívcov pred voľbami na päť percentuálnych bodov.
Americká speváčka Ariana Grande, po ktorej koncerte sa samovražedný útok odohral, v piatok sľúbila, že sa do Manchestru vráti a usporiada tam benefičný koncert v prospech obetí a pozostalých.