MOSUL, BRATISLAVA. Mierili na dvoch ostreľovačov, no výsledkom je vyše 105 mŕtvych civilistov. Toľko si vyžiadal americký zásah pri oslobodzovaní irackého Mosulu od bojovníkov samozvaného Islamského štátu.
Americké letectvo hovorí o snahe o „minimalizáciu vedľajších škôd“, no ide o jednu z najväčších civilných strát v boji proti Islamskému štátu. Tentokrát boli nálety presne mierené, no pri dvojici islamistov následne explodovali výbušniny a pochovali civilistov ukrytých v budove.
K štatistike civilných obetí koalície vo vyše tri roky trvajúcich bojov v Iraku a Sýrii tak pribudne ďalšie vysoké číslo. Mimovládne organizácie pritom tvrdia, že Spojené štáty oficiálne priznávajú len časť mŕtvych civilistov a o väčšine incidentov mlčia.

Zhoršuje to imidž
“Má to negatívny vplyv na náš imidž v regióne aj vo svete, a škodí to aj sile našej koalície. A práve na to sa snaží Islamský štát zamerať.
„
Koalícia má problémy vysvetliť narastajúci počet civilných obetí asi od apríla, keď sa počet náletov zintenzívnil a najmä v irackom Mosule sa boje presunuli medzi úzke uličky starého mesta.
„Má to negatívny vplyv na náš imidž v regióne aj vo svete, a škodí to aj sile našej koalície. A práve na to sa snaží Islamský štát zamerať,“ povedal ešte v apríli pre Washington Post armádny hovorca Joseph Scrocca.
Problémom je využívanie civilistov ako živých štítov či ich zadržiavanie v budovách, kde sa skrývajú aj islamisti. Pentagon pripomína, že civilisti sú neúmyselnými obeťami náletov a viaceré nejasné prípady vyšetrujú.
Problémom je však, že odhady Pentagonu o počte civilných obetí sú výrazne nižšie ako ich určujú mimovládne organizácie.
Obete pomáhajú islamistom
Americká armáda nedávno potvrdila, že od začiatku vojny proti Islamskému štátu v roku 2014 bola zodpovedná za smrť najmenej 352 civilistov. Britská organizácia Airwars však odhaduje, že obetí je viac ako tritisíc.
Najvyšší počet obetí je práve v irackom Mosule a sýrskej Rakke, kde teraz prebiehajú intenzívne boje.
Bývalí americkí bezpečnostní predstavitelia pritom ministra obrany Jamesa Mattisa na jar varovali, že aj neúmyselné obete náletov „môžu byť výraznou strategickou prekážkou“ tým, že znižujú ochotu miestnych spolupracovať a poskytnú podporu pre propagandu militantov.
Američania však podľa New York Times tvrdia, že procesy ani stratégia sa nijako nezmenili.