BRUSEL. Symbolické kľúče od nového sídla NATO vo štvrtok generálnemu tajomníkovi aliancie Jensovi Stoltenbergovi odovzdal belgický premiér Charles Michel. Na slávnostnom ceremoniáli bol prítomný aj belgický kráľ Filip. Ceremoniál zakončil prelet viacerých formácií vojenských lietadiel ponad sídlo NATO.
Viac ako desať rokov práce a 1,1 miliardy eur pohltila stavba nového sídla NATO, ktoré do užívania Stoltenbergovi slávnostne odovzdal belgický premiér. Vyše 4000 civilných i vojenských zamestnancov aliancie sa tam presťahuje až v decembri, zostáva ešte dokončiť IT siete a zariadenie sídla, informoval belgický denník La Libre Belgique.
Pôvodná bola provizórna
Nová budova má rozlohu 250-tisíc metrov štvorcových. Ďalších 30-tisíc metrov štvorcových sa nachádza v podzemí, ale obsah týchto priestorov podlieha prísnemu utajeniu.
Pre belgické rádio RTL to povedali belgickí architekti, ktorí ju projektovali. Centrálna hala je podľa ich slov 45 metrov široká a 250 metrov dlhá. Na rozsiahlej stavbe pracovalo 1500 firiem pod podmienkou prísnej mlčanlivosti.
Nová budova nahradí aktuálne sídlo NATO, ktoré bolo postavené v roku 1967 za šesť mesiacov. Hoci pôvodná budova bola považovaná len za provizórnu, aliancia v nej sídli už 50 rokov. Navyše je energeticky neefektívna a vyžadovala si veľké výdavky na údržbu, čo tiež prispelo k rozhodnutiu postaviť nové sídlo. To leží hneď vedľa na druhej strane cesty, ale na dnešnom summite doň ešte médiá prístup nemali.
Netradičný protest
Približne 30 demonštrantov vytvorilo pri sídle Severoatlantickej aliancie v Bruseli živú reťaz. Spútali si navzájom ruky a ľahli si uprostred križovatky. Celkovo sa na proteste zúčastnilo okolo sto ľudí, niekoľko desiatok z nich policajti na mieste zadržali.
Tri desiatky demonštrantov sa v rámci iniciatívy "Stop NATO" rozhodli pre netradičný protest. Na ruky si nasunuli trubice, ktoré zvnútra spojili, čím vytvorili pevnú reťaz. Ľahli si na cestu na križovatke ulíc v bezprostrednej blízkosti sídla aliancie v Bruseli, informovala agentúra Belga.
Polícia prišla spriechodniť cestu, ale pre pevnosť trubíc im roztrhanie reťaze zabralo dosť času a museli si priniesť špeciálnu techniku.
Podľa agentúry Belga bolo cieľom protestu zdržať príchod delegácií na summit a oddialiť jeho začiatok.