WASHINGTON, BRATISLAVA. V čase, keď v Manchestri britská polícia zatýkala prvých ľudí podozrivých z prepojenia na útok, sa na internete objavila identita aj fotografia útočníka.
Fotografie mohli ovplyvniť pátranie po jeho komplicoch, médiá navyše zverejnili fotografie samotnej výbušniny či z miesta tragédie.
Britská polícia ich však na verejnosť nevypustila – do médií sa dostali prostredníctvom amerických úradov.
„Arogantné, nesprávne a neúctivé,“ opísal správanie amerických úradov manchesterský starosta Andy Burnham.
Aj britská premiérka Theresa Mayová vo štvrtok povedala, že s americkým prezidentom Donaldom Trumpom bude na túto tému diskutovať, aby „spravodajské informácie vymieňané medzi našimi trestnými orgánmi zostali v bezpečí“.
Nie je to však prvýkrát, keď unikli tajné informácie z amerických zdrojov a s nástupom Donalda Trumpa do úradu sú americkí spojenci čoraz viac znepokojení.

Nahneval Izrael aj Pentagon
V priebehu dvoch týždňov si americký prezident dokázal pohnevať viacerých spojencov. Najskôr Donald Trump ruskému ministrovi zahraničia Sergejovi Lavrovovi v Bielom dome prezradil dôverné informácie o Islamskom štáte, ktoré dostal od izraelských tajných služieb.
“Domnievam sa, že krajiny budú opatrnejšie pri výmene spravodajských informácií.
„
Izraelský minister obrany Avigdor Liberman preto v stredu podľa servera Politico oznámil, že jeho krajina urobí určité zmeny vo výmene citlivých informácií s Američanmi.
„Isté kontroly sme vykonali,“ povedal Liberman.