BRATISLAVA. Dvanásty ročník bezpečnostnej konferencie Globsec tentoraz nebude len o hrozbách, ale aj o ekonomike a technológiách. V Bratislave sa od piatka do nedele stretnú svetoví lídri, premiéri, prezidenti, bývalí politici aj poprední analytici.
Konferencia je dnes v rámci sveta považovaná za jedno z piatich najprominentnejších podobných podujatí. V posledných rokoch sa jej ťažisko uskutočňuje už tradične v Hoteli Grand Hotel Riverpark na brehu Dunaja.
V piatok ju otvorí šéf Globsecu a bývalý veľvyslanec Slovenska v Spojených štátoch Rastislav Káčer spolu so slovenským ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom. Otvárací prejav prednesie slovenský prezident Andrej Kiska.
Pozrite si hlavné témy tohtoročného Globsecu.
Sledujte GLOBSEC naživo
- http://globsec.org/globsec2017/live-stream
- https://www.facebook.com/GLOBSECforum
- https://twitter.com/GLOBSEC
Nové výzvy pre NATO
Vlani sa Globsec uskutočnil tesne pred summitom Severoatlantickej aliancie v Poľsku a konferencia bola aj posledné roky už akousi tradičnou prípravou pred vrcholnou schôdzkou.
Tento rok sa Globsec začína len deň po skončení neformálneho summitu NATO v Bruseli. Rovnako ako minulý rok bude jednou z jej hlavných tém práve budúcnosť aliancie.
V sobotu sa v Grand Hotel River Park uskutoční panel, v rámci ktorého budú experti diskutovať o prispôsobovaní sa novým bezpečnostným výzvam. Litovský minister zahraničia Linas Linkevičius, zástupkyňa generálneho tajomníka NATO Rose Gottemoellerová a bývalý vyslanec medzinárodnej koalície na boj s Islamským štátom John Allen budú diskutovať o tom, či sa aliancii darí bojovať proti informačnej vojne z Ruska.
Reč bude aj o boji proti islamskému extrémizmu priamo na území členských štátov aliancie.

Riešenia pre Blízky východ
Utečenecká vlna prichádzajúca z Blízkeho východu a severnej Afriky sa za rok takmer zastavila, bezpečnostná situácia v samotnom regióne sa však nezmenila. Teroristi z Islamského štátu prišli o časť územia, naďalej však ovládajú časti Sýrie. Islamisti za rok nevymizli ani z ďalších krajín regiónu.
Dá sa vôbec tento problém vyriešiť zvonka? Existuje niečo ako „nový Marshallov plán“ pre Blízky východ, ktorý by do regiónu vrátil prosperitu, ale najmä bezpečnosť?
O tejto téme budú experti diskutovať v rámci viacerých panelov. Jeden z nich dostal názov Americké vodcovstvo: mier prostredníctvom ekonomickej sily. Pozvanie naň prijal šéf amerického výboru pre vnútornú bezpečnosť Ron Johnson, ktorého vyspovedá zástupca šéfa prestížneho magazínu Foreign Affairs Justin Vogt.
Štvrtá priemyselná revolúcia
Táto téma na prvý pohľad nesúvisí s bezpečnosťou, meniaca sa ekonomika však predstavuje výzvu aj v tomto smere. Pojem štvrtá priemyselná revolúcia opisuje proces, v ktorom rapídny nástup digitálnych technológií mení celú spoločnosť.
Nahradia niektoré segmenty pracovného trhu už v blízkej budúcnosti roboty? Ako sa vyrovnať s tým, že niektoré sociálne skupiny na nástup digitálnych technológií doplácajú?
Lídri a analytici budú na Globsecu diskutovať najmä na tému, ako chce Európska únia byť lídrom v tejto oblasti. Pozvanie prijali viacerí predstavitelia európskych inštitúcií a vlád.
S témou nepriamo súvisí aj nástup sociálnych sietí, ktoré sú často efektívnym nástrojom informačnej vojny. Ako bojovať proti extrémistom, ktorí prostredníctvom nich šíria svoju ideológiu?
Rozdelená Európa
Vlani bola jednou z hlavných tém konferencie hrozba odchodu Veľkej Británie z Európskej únie. Tá sa medzitým stala realitou po tom, ako britskí voliči tesne odhlasovali brexit. Definitívne odídu zo spolku o necelé dva roky.
Hrozba prípadného odchodu ďalších členských štátov však stále existuje. Najnovšie je aspoň v prípade Francúzska a aspoň nateraz zažehnaná – po tom, ako v prezidentských voľbách proeurópsky kandidát Emmanuel Macron porazil líderku Národného frontu Marine Le Penovú.
Únia je však stále v kríze a populisti a extrémisti sú prakticky vo všetkých parlamentoch členských krajín.
Ako opäť vrátiť dôveru obyvateľov v európsky projekt? Na túto tému bude s účastníkmi konferencie diskutovať aj stály predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý tento rok prvýkrát prijal pozvanie na Globsec.
Amerika po Trumpovi
Americká zahraničná politika stojí na križovatke. Po tom, ako sa prezidentom USA stal tento rok Donald Trump, ktorý sa vracia k ekonomickej politike izolacionizmu a kritizuje aj fungovanie NATO.
Nad budúcnosťou zahraničnej politiky za súčasnej americkej administratívy sa okrem iných zamyslí aj americký senátor Ron Johnson.
Osobnosti tohtoročnej konferencie GLOBSEC
Donald Tusk
- Od roku 2014 stály predseda Európskej rady.
- Tento rok ho do funkcie zvolili opäť na ďalšie 2,5-ročné funkčné obdobie.
- Na konferencii bude hovoriť o budúcnosti Európskej únie a o tom, ako vrátiť dôveru občanov v európsky projekt.
John Allen
- Jeden z najznámejších amerických generálov vo výslužbe.
- V minulosti pôsobil ako hlavný poradca vtedajšieho prezidenta Baracka Obamu pre Islamský štát.
- V rokoch 2006 až 2008 sa ako zástupca hlavného amerického veliteľa v Iraku podieľal na operácii Iracká sloboda.
- V minulosti pôsobil aj v Bosne.
- Za sebou má aj funkciu poradcu amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho či bývalého ministra obrany Chucka Hagela.
Bohuslav Sobotka
- Od roku 2013 český premiér.
- Od roku 1989 je členom ČSSD.
- V minulosti pôsobil aj ako minister financií.
Andrej Kiska
- Od roku 2014 slovenský prezident.
- Bývalý podnikateľ.
- Zakladateľ charitatívnej organizácie Dobrý anjel.
- V roku 2006 získal cenu Trend manažér roka.
Kersti Kaljulaid
- Od roku 2016 prezidentka Estónska.
- Prvá žena na tomto poste, odkedy Estónsko v roku 1918 vyhlásilo prvýkrát nezávislosť.
- Zároveň sa vo veku 47 rokov stala najmladšou hlavou Estónska.