SOUL, BRATISLAVA. Američania presúvajú čoraz viac lodí ku Kórejskému polostrovu. Ďalšie čakajú v prístavoch, aby vyrazili.
„Američania ukazujú, že sú pripravení na vojnu a Severná Kórea to vidí,“ píše pre Euractiv.com politológ George Friedman.
Nejde však o blufovanie, tvrdí. „Blufovanie v takejto miere je príliš drahé a neefektívne. Z toho, čo vidíme, sa zdá, že Severná Kórea si uvedomuje, že americký zásah je reálny a toto je ochotná riskovať,“ napísal.
Trump: Všetko je možné
Friedman zakladal analytickú agentúru Stratfor, teraz sa zaoberá predpoveďami politického vývoja. Známe sú jeho knihy, kde predpovedal, ako bude vyzerať svet v budúcom desaťročí, alebo dokonca v budúcich sto rokoch.
Napätie v okolí Kórejského polostrova sa výraznejšie stupňuje v posledných mesiacoch. Nový americký prezident Donald Trump dal najavo, že neodmieta ani vojenský zásah proti stalinistickému režimu.
Ten pokračuje v testoch balistických striel a podľa odborníkov sa približuje k tomu, že bude mať aj jadrovú zbraň. Navyše, jadrovou vojnou sa vyhráža už niekoľko rokov.

Už niekoľko týždňov sa pri polostrove nachádza americká lietadlová loď USS Carl Vinson, teraz sa od japonských brehov pridáva aj loď USS Ronald Reagan.
Navyše, loď USS Nimitz nedávno dokončila cvičenie v prístave v americkom štáte Washington, rovnako aj USS Theodore Roosevelt v kalifornskom San Diegu. Tá by sa podľa amerického námorníctva mala čoskoro vydať na misiu, no zatiaľ neprezradili kam.
„Nasadenia aspoň troch súborov plavidiel s lietadlovými loďami sú zmysluplné, ak nie úplne nutné, v prípade útoku na Severnú Kóreu,“ píše Friedman.
Navyše, ako už Trump možno nechtiac prezradil filipínskemu prezidentovi, Američania majú v regióne dve jadrové ponorky.
Ak by sa Američania naozaj rozhodli zaútočiť, cieľom by zrejme nebolo zvrhnutie režimu Kim Čong-una, ale zničenie jeho jadrového programu. Zamerali by sa preto na jadrové zariadenia.
