LONDÝN, BRATISLAVA. Ani obchodná dohoda, vzájomné postavenie britských a európskych občanov a dokonca ani ochrana hraníc.
Britov môže odchod z Európskej únie bolieť najmä v oblasti, ktorá je dnes hlavnou témou kampane pred júnovými parlamentnými voľbami – v otázke bezpečnosti.
Deň po teroristických útokoch v Manchestri, pri ktorých zahynulo najmenej 22 ľudí, je to podľa mnohých trochu cynická debata. Nielen britské médiá sa však začínajú zamýšľať, ako bude vyzerať bezpečnosť Británie po vystúpení z európskej dvadsaťosmičky. Ak sa v tejto oblasti niečo zmení, bude to najmä spolupráca britských a ostatných európskych tajných služieb.

Obáva sa aj Mayová
Už dávno pred Manchestrom a dokonca aj pred vypísaním predčasných parlamentných volieb to naznačila aj britská premiérka Theresa Mayová.
„Z pohľadu bezpečnosti by neschopnosť uzavrieť dohodu znamenala, že boj proti zločinu a terorizmu sa oslabí,“ napísala v marcovom liste adresovanom Európskej únii, prostredníctvom ktorého formálne aktivovala článok 50, teda postupný odchod Britov.