LODNÝN / TRIPOLIS. V líbyjskom Tripolise zatkli v stredu príslušníci líbyjského protiteroristického komanda mladšieho brata a otca predpokladaného atentátnika z Manchestru Salmana Abediho
Len niekoľko hodín pred zatknutím otec nebohého Salmana Ramadan Abedi nemohol uveriť správam o synovi a trval na jeho nevine, píše portál The Telegraph.
Britská polícia je presvedčená o tom, že za útok v Manchestri z noci na utorok je zodpovedná skupina ľudí.
Britská ministerka vnútra Amber Ruddová v stredu povedala, že Abedi bol "do istej miery" známy britským spravodajským službám a polícii, vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie však zatiaľ odmieta prezradiť podrobnosti.
Dodala, že úroveň ohrozenia terorizmom zostane počas tohto vyšetrovania na "kritickom" stupni.

Priznal napojenie na Islamský štát
Brat útočníka Hashem Abedi sa priznal že spolu so Salmanom Abedim boli členmi extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Informovala o tom Agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie špeciálnych jednotiek líbyjského ministerstva vnútra RADA zverejnenom na Facebooku.
Hashem Abedi sa tiež priznal, že počas prípravnej fázy samovražedného útoku svojho brata v Manchestri sa nachádzal v Británii "a bol oboznámený s podrobnosťami týkajúcimi sa tejto teroristickej operácie".
Z Británie do Líbye odcestoval Hashem 16. apríla a bol so svojím bratom v nepretržitom kontakte, uvádza sa vo vyhlásení RADA.
Cez Prahu do Nemecka
Salman Abedi sa podľa posledných zistení štyri dni pred atentátom zdržiaval v nemeckom Düsseldorfe, avšak ešte v ten istý deň - 18. mája - sa letecky vrátil do Manchestru.
Informáciu prinieslo internetové vydanie nemeckého denníka Der Tagesspiegel s odvolaním sa na bezpečnostné zdroje.
Príslušné orgány v spolkovej republike teraz skúmajú, či útok z Manchestru predsa len nemá nemecký aspekt.
Atentátnik pricestoval do sídelného mesta spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko z Líbye cez českú metropolu Praha. Zatiaľ nevedno, či sa v Düsseldorfe s niekým stretol, možno tam iba prestúpil na linku do Manchestru bez toho, aby opustil tranzitnú zónu.
Takisto zatiaľ nie je známe, z ktorého letiska sa Abedi vydal na cestu do Prahy. V Nemecku predbežne nenaďabili na žiadne kontakty medzi útočníkom a tamojšími salafistami, medzi bašty ktorých patrí práve Severné Porýnie-Vestfálsko.

Neveríme v zabíjanie nevinných
Ramadan Abedi v telefonickom rozhovore ešte pred zatknutím pre agentúru AP z Tripolisu uviedol, že sa so svojím synom Salmanom, ktorý sa údajne chystal na návštevu Saudskej Arábie, rozprával pred piatimi dňami a zdal sa mu "normálny".
Po návšteve Saudskej Arábie sa Salman podľa svojho otca chystal odcestovať do Líbye, kde chcel u príbuzných stráviť posvätný moslimský mesiac ramadán.
Zranení:
- zranenia utrpelo 119 ľudí
- 64 je hospitalizovaných.
- Až 20 z nich bolo umiestnených na jednotkách intenzívnej starostlivosti
"Neveríme v zabíjanie nevinných. Také veci my nerobíme," uviedol podľa AP na synovu obhajobu Ramadan Abedi. Zároveň potvrdil, že jeho ďalšieho syna Ismaila zadržala polícia v utorok v Anglicku.
Z Británie do Líbye
Ramadan Abedi utiekol z líbyjskej metropoly Tripolis v roku 1993, keď bol naňho za režimu vtedajšieho líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího vydaný zatykač.
Napokon skončil v Spojenom kráľovstve, kde požiadal o politický azyl. V súčasnosti pôsobí ako administratívny pracovník ústredných bezpečnostných síl v Tripolise.
AP predtým s odvolaním sa na bývalého líbyjského bezpečnostného predstaviteľa uviedla, že Ramadan Abedi bol v 90. rokoch členom Líbyjskej islamskej bojovej skupiny (LIFG) prepojenej s teroristickou sieťou al-Káida. Po rozpustení LIFG prešiel k hnutiu Salafí džihádí. Je známy aj ako abú Ismáil.

Organizovaná sieť
Britská polícia medzitým pokračuje vo vyšetrovaní a je presvedčená o tom, že za útok je zodpovedná skupina ľudí.
Policajti usilovne pátrajú po osobe, ktorá použitú bombu zostavila, a tiež po ďalších komplicoch. Informoval o tom šéf manchesterskej polície Ian Hopkins.
"Je úplne jasné, že ide o sieť," vyhlásil Hopkins v priamom televíznom prenose v súvislosti s vyšetrovaním celého prípadu.
V súvislosti s útokom zadržala britská polícia piatich podozrivých. V stredu zadržali v metropolitnom okrese Wigan vzdialenom 27 kilometrov západne od centra Manchestru nemenovaného muža nesúceho balík.
Americký denník New York Times zasa zverejnil uniknuté fotky z vyšetrovania atentátu. Na záberoch sú zbytky modrého batohu, ktorý mohol byť použitý na prepravu výbušniny a rozbuška, ktorú mal atentátnik podľa vyšetrovateľov držať v ľavej ruke.
Na snímkach sú tiež matice a skrutky, ktoré rozmetal výbuch do okolia, rovnako ako zvyšky 12-voltovej batérie, ktoré by mohli byť zdrojom energie rozbušky.
Predbežné vyšetrovanie už naznačilo, že bomba bola vyrobená s veľkou precíznosťou a odbornosťou. Agentúra Reuters s odvolaním na nemenovaný zdroj blízky vyšetrovaniu uviedla, že "výroba takého druhu bomby vyžaduje určitú úroveň odbornosti a spôsobilosti".
Loading
...
Politikom chýba ráznosť
Domácich politikov a monarchiu za ich reakciu na útok v Manchestri skritizoval britský rockový hudobník Morrissey
Spevák na sociálnej sieti Facebook popísal hnev, ktorý v tomto anglickom meste vládne, ako "kolosálny" - s tým, že politici neodsudzujú podobné udalosti dostatočne rázne.
Morrissey, bývalý líder skupiny The Smiths, ktorý pochádza z okolia Manchestru, si vzal na pranier britskú premiérku Theresu Mayovú, starostu Londýna Sadiqa Khana a manchesterského starostu Andyho Burnhama.
Hoci všetci traja útok odsúdili, Morrissey kritizoval Khana za to, že konkrétne neodsúdil Islamský štát, a Burnhamovo popísanie páchateľa iba ako bližšie nešpecifikovaného "extrémistu".
Mayová sa podľa hudobníka vyjadrila z bezpečnej pozície, z "nepriestrelnej bubliny", keď uviedla, že takéto útoky "nás nezlomia". "Zdá sa, že v dnešnej Británii má každý strach oficiálne povedať to, čo hovorí v súkromí," tvrdí Morrissey.
"Politici nám hovoria, že nemajú strach, ale oni nie sú nikdy obeťami. Je ľahké byť bezstarostným, keď vás chránia pred prvou líniou, bežní ľudia však takúto ochranu nemajú," napísal 58-ročný Morrissey.
Dodal tiež, že britskej kráľovnej Alžbete II. sa dostalo "absurdnej" chvály za to, ako reagovala na útok; napriek tomu, že nezrušila záhradnú slávnosť v Buckinghamskom paláci, ktorý si britská tlač nedovolí kritizovať.
Salman Abedi v noci na utorok odpálil v Manchestri nálož pred halou, kde sa práve skončil koncert americkej popovej speváčky Ariany Grande.
Útok si vyžiadal 22 obetí na životoch vrátane detí a tínedžerov. Zranenia utrpelo ďalších 119 ľudí, z ktorých je 64 hospitalizovaných.