BRATISLAVA. Výsledok francúzskych volieb bol napokon pre budúcnosť Európskej únie relatívne priaznivý, najmä ak zoberieme do úvahy sľuby Marine Le Penovej, ktorá v druhom kole prehrala. Nemal by však brániť vo výhľade na dlhodobejší trend.
Le Penová mala síce „iba“ o niečo viac ako 35 percent, ale kandidát rakúskych slobodných Norbert Hofer získal predtým 49,7 percenta a neskôr 46 percent, Donald Trump v Spojených štátoch 46,1 percenta hlasov a za odchod Británie z Únie hlasovalo takmer 52 percent voličov.
Západný civilizačný okruh zažil sériu hlasovaní s možnosťou vybrať si jednu z dvoch alternatív, pričom v nich proti sebe stoja na jednej strane politické sily reprezentujúce európsku integráciu, liberálnu demokraciu a na strane druhej politické sily, ktoré si želajú návrat k väčšej národnej suverenite, obmedzeniu alebo až spätnému chodu európskej integrácie. A často k obmedzovaniu práv menšín.
Oproti prezidentským voľbám či referendám sa v prípade parlamentných volieb ťažšie odhaduje podpora protidemokratických síl. Najmä preto, že o mnohých stranách sa nedá jednoducho povedať, že sú rovnaké ako Le Penová či Kotleba.
No pohľad k susedom, na sever aj na juh, a napokon aj na vlastný dvor naznačuje, že podpora nedemokratických síl nebude rozdielna.

Medzinárodný populizmus
Nedá sa zjednodušiť situáciu a povedať, že všetky hlasovania znamenajú nástup extrémizmu. Spoločný menovateľ je tu však určite, a to nie malý. Dnes žijeme v politickom usporiadaní, ktorý zaručuje svojim občanom ľudské práva, mier, ale tiež ekonomickú prosperitu, ktorá nemá na tomto území obdobu. Hlasovania od brexitu cez Francúzsko až po voľby vo Visegráde majú potenciál všetky výdobytky dnešnej Únie zahodiť a zničiť.
Inými slovami, v Európe nadobúdajú silu politické hnutia, ktoré chcú radikálne meniť desaťročia budovaný politicko-ekonomický poriadok. Zdá sa, že ich podpora sa pohybuje v rôznych krajinách od tretiny až cez polovicu populácie.
Navyše s presvedčením voličov, že potom bude lepšie. Alebo aspoň nie horšie. Čo je v ostrom protiklade s historickými skúsenosťami kontinentu.
“Naša slovenská aj európska prosperita a bezpečnosť stoja na tom, ako sa zodpovedným politickým elitám podarí zastaviť rozširovanie negatívnych postojov.
„
Hospodárstvo aj kultúra
Dôvody, prečo ľudí lákajú politici, ktorých názory a program sú v jasnom rozpore s liberálnou demokraciou, skúmajú mnohí v zahraničí aj u nás.