SME

Dezinformačné médiá oživujú mečiarovské zombie

Pôsobenie propagandy na Slovensku nie je nové. Takzvané alternatívne médiá podporili protesty Gorila a vojna na Ukrajine.

Štefan Harabin.Štefan Harabin. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ (archív))

BRATISLAVA. Dezinformácie, propaganda, konšpirácie, fake news, aktívne opatrenia, vplyvové pôsobenie, informačná vojna, hybridné hrozby. Napriek moderne znejúcim názvom nie sú nové. Informačné a mediálne kampane na demoralizáciu protivníka a podporu vlastnej armády sa používajú odnepamäti.

Vzhľadom na to, že tieto kroky sú oveľa viac koordinované a ich nasadenie je v prostredí internetu a sociálnych sietí jednoduché, veľmi narástla ich efektívnosť, vplyv a nebezpečnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovensko a fake news

Slovensko sa stalo predmetom intenzívneho informačného pôsobenia, ktoré využíva dezinformácie vytvárané a šírené s cieľom zvyšovať nedôveru občanov vo vlastný štát a zasievať chaos v spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

V mnohých ohľadoch je Slovensko oveľa zraniteľnejšie voči takýmto hrozbám ako ostatné štáty v našom okolí. V nedávnom prieskume inštitútu o zraniteľnosti krajín V4 voči podvratnému ruskému pôsobeniu Slovensko skončilo celkovo druhé, ale práve v oblasti postojov populácie bolo Slovensko najzraniteľnejšie z celého regiónu.

Slovensko dlhodobo vykazuje pomerne vysokú mieru antiamerikanizmu a z krajín V4 najvyššiu mieru sympatií k Rusku. Vďaka tomu je časť populácie vnímavejšia voči informačným kampaniam Kremľa, ktoré spochybňujú súčasnú geopolitickú orientáciu Slovenska a osobitne členstvo krajiny v NATO.

Najmä obdobie mečiarizmu je mementom, kam sa celá spoločnosť môže za pár rokov posunúť, ak podľahne populistickému politikovi s autokratickými sklonmi: zastrašovanie novinárov, ovládnutie verejnoprávnych médií, tunelovanie štátnych podnikov a stranícka privatizácia, zastavenie prístupových rokovaní do EÚ a NATO, vysoká nezamestnanosť.

SkryťVypnúť reklamu

Protesty Gorila ovládli osoby, ktoré zásadne odmietali idey demokratického právneho štátu a pod rúškom podpory priamej demokracie a boja proti korupcii presadzovali nedemokratické až extrémistické ideológie.

Daniel Milo, analytik Globsec

Nič nové

Aj pred súčasným boomom internetových médií a portálov prinášajúcich „alternatívne spravodajstvo“ a „utajované informácie“ existovali viaceré ideologicky podobné weby. Napríklad prop.sk (proti prúdu) prinášajúci zmes konšpiračných teórií, prekladov článkov z obskúrnych webstránok alebo beo.sk ponúkajúci neonacistickú ideológiu v modernom šate.

Významným medzníkom vo vývoji dezinformačných médií na Slovensku bolo obdobie po protestoch Gorila. Pôvodné požiadavky na prešetrenie korupcie a očistu politického života sa postupne deformovali do podoby rôznych ľudových tribunálov, volaní po násilí voči politikom a povstaní slovenského národa.

Všetky tieto iniciatívy mali svoje elektronické podoby, ktoré slúžili na mobilizáciu, organizovanie a tvorbu ideových postojov. Ovládli ich však osoby, ktoré zásadne odmietali idey demokratického právneho štátu a pod rúškom podpory priamej demokracie a boja proti korupcii presadzovali nedemokratické až extrémistické ideológie.

SkryťVypnúť reklamu

Vznikli dva mediálne projekty, ktoré sú dodnes stálicami na scéne dezinformačných médií: Slobodný vysielač a Zem a vek. Slobodný vysielač vznikol v januári 2013, o pár mesiacov neskôr, v máji 2013 vychádza prvé číslo mesačníka Zem a vek, za ktorým stál Tibor Rostás.

Tento bývalý redaktor, pracovník reklamných agentúr a spevák našiel v sebe mesiášske sklony a imidž vševediaceho filozofa a revolucionára, ktorý odhaľuje pravdy skryté bežným ľuďom.

Ukrajina ako impulz

Posledným impulzom, ktorý podnietil vznik dezinformačných webov, bola kríza na Ukrajine. Typickým príkladom je portál Hlavné správy, ktorý bol až dovtedy orientovaný skôr na presadzovanie konzervatívnych a kresťanských hodnôt.

S krízou na Ukrajine zrazu zásadne zmenil svoje pôsobenie a stal sa najvplyvnejším online projektom dezinformačnej scény na Slovensku, ktorý umne mieša agentúrne správy s vymyslenými alebo pozmenenými informáciami.

SkryťVypnúť reklamu

Na prvý pohľad je vplyv dezinformačných médií stále pomerne malý. V nedávnom reprezentatívnom prieskume verejnej mienky agentúry Focus len deväť percent ľudí uviedlo, že číta a sleduje takéto médiá.

Z hľadiska počtu fanúšikov na facebooku však už majú niektoré projekty celkom slušný dosah: Slobodný vysielač 85-tisíc fanúšikov, Nezávislé správy 40-tisíc, Zem a vek 26-tisíc Infovojna 13-tisíc. Celkový počet fanúšikov na najdôležitejších dezinformačných stránkach je takmer 320-tisíc.

Na porovnanie, profil hlavnej spravodajskej relácie televízie Markíza má 245-tisíc fanúšikov.

Návrat mediálnych zombie

Medzi novými a „starými“ dezinformačnými médiami existuje množstvo ideologických, ale aj osobných a organizačných prepojení. Nie je preto príliš prekvapujúce, že v súčasnosti zažívajú návrat osoby, ktorých politické ambície a vrchol v aktívnej politike sú spojené s obdobím mečiarizmu alebo HZDS ako takým.

SkryťVypnúť reklamu

Zrazu sa zo Štefana Harabina stáva hviezda dezinformačných médií, Ján Cuper, ktorého politický comeback na kandidátke ĽSNS nevyšiel, dáva rozhovory pre Hlavné správy, a ľudia, ktorí sa preslávili mečiarovskou propagandou v relácii STV Fašírka sú zrazu zvestovateľmi utajovaných informácií.

Sme svedkami spájania sa starej mečiarovskej gardy s novými revolucionármi, konšpirátormi, politickými extrémistami zľava i sprava a antisystémovými politickými subjektmi v snahe o zvrátenie spoločenského vývoja po roku 1998, ktorý Slovensko nasmeroval do EU a NATO.

Konflikt o smerovanie Slovenska

To, čo sa dnes deje, je návrat zápasu o civilizačné a kultúrne smerovanie Slovenska. Nie je náhoda, že tí, čo odmietajú EÚ a NATO, jedným dychom hovoria o Slovenskom národnom povstaní ako o puči, velebia Jozefa Tisa a na svet okolo seba sa pozerajú cez optiku konšpirácií a podporujú Putina a jeho politiku.

SkryťVypnúť reklamu

Sily, ktoré boli porazené pri vstupe Slovenska do Únie a NATO našli práve v konšpiráciách spôsob, ako podkopať konsenzus o tom, kam má v 21. storočí hodnotovo, kultúrne a geopoliticky patriť Slovensko.

Zatiaľ sa im to podľa prieskumov verejnej mienky príliš nedarí, alarmujúca je však miera podpory pre konšpiračné teórie a nedemokratické politické subjekty ako také.

Ak chcú demokratické sily uchovať zakotvenie Slovenska ako súčasti EÚ a NATO, ktoré garantovali našu ekonomickú prosperitu, bezpečnosť a hodnotovú orientáciu v uplynulých trinástich rokoch, musia sa vedieť spojiť v týchto zásadných otázkach naprieč politickým spektrom a vedieť otvorene komunikovať o vlastných hodnotách verejnosti zrozumiteľným spôsobom.

V neposlednom musia rade priamo a otvorene pomenovať, o čo vlastne v tejto hre ide: o to, či má Slovensko patriť v nasledujúcom období do Európy, alebo sa vrátiť na Východ.

SkryťVypnúť reklamu

Autor je analytikom inštitútu Globsec.

Autor: Daniel Milo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 531
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 061
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 715
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 186
  5. Ísť do kúpeľov je IN 4 782
  6. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 563
  7. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 4 443
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Fluorid sa v USA pridáva do pitnej vody od roku 1945, aby sa zabránilo vzniku zubných kazov.


TASR
Dobrovoľníci pracujú na mieste postihnutom silným zemetrasením v mjanmarskom meste Mandalay.

Zemetrasenie si vyžiadalo viac ako 1600 obetí.


TASR
Protest v Jeruzaleme.

Protesty boli namierené aj proti vláde premiéra Netanjahua.


TASR
Ilustračné foto.

Spojené štáty koordinovali útok so somálskou vládou.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu