Mekka 10. januára (TASR) - Moslimskí náboženskí a právni učenci (ulemovia) dnes na záver šesťdňového stretnutia v saudskoarabskej Mekke zverejnili definíciu terorizmu a zdôraznili, že islam tento fenomén - s ktorým je po septembrových teroristických útokoch na Západe často spájaný - dôsledne odsudzuje.
Vo vyhlásení, ktoré na záver zasadnutia zverejnilo kolégium ulemov Ligy islamského sveta (LIS), sa ako terorizmus definuje "každá neodôvodená agresia proti človeku, vedená jednotlivcami, skupinami alebo štátmi". Terčom takéhoto teroristického útoku môže byť náboženstvo, život, duch, majetok alebo česť ľudskej bytosti.
Moslimskí ulemovia sa zhodli na tom, že definícia terorizmu zahŕňa aj akýkoľvek násilný čin alebo hrozbu, ktorých cieľom je zastrašovať ľudí alebo ohroziť ich život a bezpečnosť. Terorizmom je podľa nich aj poškodzovanie životného prostredia, ohrozovanie verejných i súkromných zariadení a prírodných zdrojov, ale aj - samozrejme - vražda a banditizmus.
Učenci upozornili, že džihád (svätá vojna) sa nesmie zamieňať s terorizmom. Islam povoľuje boj proti okupácii a kolonizácii. Boj proti tým, ktorí moslimom bránia pokojne podporovať svoje náboženstvo, je podľa ulemov tiež formou džihádu.
Pripomenuli však, že pravidlá vedenia svätej vojny zakazujú vraždy osôb, ktoré sa na boji priamo nezúčastňujú, najmä starých ľudí, žien, nevinných detí, bojovníkov, ktorí sa vzdajú, a väzňov.
Moslimské menšiny žijúce v nemoslimských krajinách ulemovia vyzvali, aby sa prispôsobili pravidlám a zákonom týchto krajín a ctili si tamojší verejný poriadok.
Ako na otvorení stretnutia moslimských učencov v Mekke minulú sobotu povedal generálny tajomník LIS Abdalláh at-Turkí, je povinnosťou ulemov podať zrozumiteľnú a objektívnu definíciu terorizmu, ktorá by tento problém objasnila všetkým moslimom, vládam moslimských štátov a islamským inštitúciám, ktorým leží na srdci mier vo svete.
Podľa at-Turkího sa nepriatelia islamu snažia presvedčiť svetovú verejnú mienku, že toto náboženstvo a terorizmus sú prepojené, čo však nezodpovedá pravde.
Liga islamského sveta združuje moslimské menšiny vo svete a organizácie v moslimských krajinách. Šesťdňové zasadanie učencov sa v Mekke uskutočnilo pod záštitou saudskoarabského kráľa Fahda.