JERUZALEM, BRATISLAVA. Keď americký prezident Donald Trump počas víkendovej návštevy Saudskej Arábie prednášal očakávaný prejav, mnohí nechceli veriť, že je to skutočne on.
Muž, ktorý v minulosti nazval moslimov „problémom tejto krajiny“ a už ako šéf Bieleho domu sa pokúsil zaviesť zákaz udeľovania víz pre obyvateľov siedmich moslimských krajín, teraz hovoril najmä o spájaní všetkých náboženstiev.
„Nie je to vojna medzi rôznymi náboženstvami, sektami alebo civilizáciami... Je to bitka medzi dobrom a zlom,“ povedal v prejave, po ktorom mu portál Politico dal ironickú prezývku „Donald z Arábie“.
“Máme pred sebou vzácnu príležitosť priniesť bezpečnosť a mier do tohto regiónu a jeho ľuďom, poraziť terorizmus a vytvoriť budúcnosť harmónie, prosperity a mieru.
„
Podobne skepticky sa teraz analytici pozerajú na jeho snahu o zjednotenie Palestínčanov a Izraelčanov.
Práve naštartovanie blízkovýchodného mierového procesu má byť jedným z hlavných cieľ jeho deväťdňovej prvej zahraničnej cesty, odkedy pred vyše sto dňami nastúpil na čelo Bieleho domu.
Trump: Musíme priniesť mier
Jeho predchodca Barack Obama navštívil Izrael až po piatich rokoch vo funkcii a s tamojším premiérom Benjaminom Netanjahuom mal napäté vzťahy. Netanjahuova vláda aj preto zvolenie Trumpa privítala. Nálada v krajine sa však údajne mení – najmä preto, že Trump začína vysielať čoraz zmätočnejšie signály.
Keď nový americký prezident v pondelok priletel do Tel Avivu, opäť pôsobil až podozrivo nekonfrontačne.
„Máme pred sebou vzácnu príležitosť priniesť bezpečnosť a mier do tohto regiónu a jeho ľuďom, poraziť terorizmus a vytvoriť budúcnosť harmónie, prosperity a mieru.“
Trump však nepredostrel žiadny plán na naštartovanie mierového procesu a nie je jasné ani to, či stále podporuje vznik dvoch samostatných štátov Izraela a Palestíny. Často si totiž protirečí.

O čo ide Trumpovi?
Ešte pred voľbami vyzval na presunutie americkej ambasády z Tel Avivu do Jeruzalema, ktorý však Palestínčania neuznávajú ako hlavné mesto židovského štátu.
Za amerického veľvyslanca v Izraeli tiež vymenoval Davida Friedmana, známeho odporcu takzvaného dvojštátneho riešenia.