KÁTHMANDU, BRATISLAVA. Je to nepohodlná, nebezpečná a exponovaná cesta, ktorá sa dá zvládnuť len pár dní v roku. Napriek tomu sa na nej tento rok čaká aj v rade – kým sa ostatní horolezci postupne dostávajú na vrchol najvyššej hory sveta.
Slovenskému horolezcovi Vladovi Štrbovi cez víkend tento pokus nevyšiel a vo štvrtom výškovom tábore tragicky zahynul. Everest si len za posledný mesiac vyžiadal päť ľudských životov.
Rizikom pritom nie je len počasie, ale aj rekordný počet horolezcov. Z Everestu sa podľa niektorých stala masová záležitosť, ktorá len dotuje nepálsky rozpočet.

Nováčikovia aj rekordy
Britský horolezec Tim Mosedale vyliezol na vrchol Everestu šesťkrát, naposledy minulý týždeň. Keď sa koncom apríla aklimatizoval pri ľadopáde Khumbu, prechádzal okolo skupiny lezcov. „Títo ľudia nedodržiavali základné bezpečnostné princípy a ohrozovali seba, svojich šerpov aj všetkých okolo,“ napísal Mosedale na facebookovej stránke.
Jeden z horolezcov mal podľa neho prilbu na batohu namiesto na hlave, z pootvorených vreciek mu vypadávali veci a aj lezecké mačky mal obuté naopak. „Everest je dosť nebezpečný aj bez úplných nováčikov, o ktorých sa starajú neskúsení šerpovia,“ dodáva Mosedale.
“Hora sa stala symbolom všetkého, čo je na horolezectve zlé.
„
Napriek pomerne zlému počasiu sa tento rok na vrchol Everestu chystal rekordný počet ľudí – nepálske úrady vydali povolenia pre 371 ľudí, na horu ich sprevádza aj podobný počet šerpov.
K vyššiemu počtu horolezcov prispieva aj fakt, že mnohí posledné dve sezóny šťastie nemali – v roku 2014 zabila lavína na ľadopáde 16 šerpov a sezónu predčasne ukončili, o rok neskôr zase pri zemetrasení zahynulo najmenej dvadsať lezcov a na vrchol Everestu sa tak prvýkrát od roku 1974 nikto nedostal.