WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump je na svojej prvej zahraničnej ceste a Američania chcú, aby svojou politikou udržal vedúce postavenie krajiny vo svete. Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnoprávnej rozhlasovej stanice NPR a inštitútu Ipsos.
USA, sila v prospech dobra vo svete
"Američania nie sú až takí zapálení pre heslo 'Amerika na prvom mieste'. Väčšina republikánov aj demokratov chce, aby USA pokračovali vo svojom masívnom angažovaní sa vo zvyšku sveta," uviedla NPR.
Viac ako polovica opýtaných (55 percent) povedala, že americká zahraničná politika by sa mala zameriavať na udržanie súčasného svetového poriadku - s USA v centre. Len menej než štvrtina (24 percent) si myslí, že zahraničná politika by sa mala starať o Američanov aj vtedy, keď to ublíži ľuďom v iných krajinách.
Z prieskumu ďalej vyplynulo, že väčšina Američanov (70 percent) je presvedčená, že USA by mali byť morálnym lídrom vo svete. Nie všetci z nich (len 59 percent) si myslia, že ním v súčasnosti je.
"Celkovo Američania veria, že USA sú a mali by byť silou v prospech dobra vo svete. Existujú však stranícke rozdiely v názoroch na to, ako by mala krajina túto vedúcu pozíciu vykonávať," uviedol výskumník Clifford Young.

Viac pomoci, menej vojen
Priaznivci Demokratickej strany vidia podľa Younga vedúcu úlohu USA vo svete vo svetle snáh o lepší svet. Zahraničná politika by sa podľa nich mala zamerať na presadzovanie demokracie a ľudských práv v iných krajinách.
Republikáni sa pozerajú na zahraničnú politiku vo svetle transakcií a dávajú prednosť politike zameranej na obohacovanie Ameriky a Američanov.
Demokrati a republikáni sa ale zhodli na tom, že Spojené štáty by nemali aktívne zasahovať do zahraničných konfliktov v snahe navodiť mier, ale mali by skôr poskytovať humanitárnu pomoc.
Za nezasahovanie je celkovo 51 percent a za poskytovanie humanitárnej pomoci až 70 percent Američanov.