Americké námorníctvo (US Navy) pokračuje vo vývoji a testovaní elektromagnetického (EM) dela, ktoré do roku 2025 plánuje umiestniť na vybrané hladinové plavidlá. Námorníctvo i pozemné vojsko (US Army) EM zbrane plánujú použiť nielen proti pozemným a hladinovým cieľom, ale aj proti nepriateľským lietadlám a najrôznejším typom presne navádzanej munície.
Pôvodné plány počítali s námorným testovaním EM dela na palube rýchlej transportnej lode USNS Trenton v roku 2016, ale došlo k odloženiu testov na tento rok. Či sa však uskutoční je neisté, pretože časť vedenia projektu považuje tieto testy za zbytočné zdržiavanie (potrebná je až ročná príprava).
Pokiaľ k námorným testom nedôjde, prototyp EM dela bude pravdepodobne rovno inštalovaný na rozostavaný torpédoborec USS Lyndon B. Johnson triedy Zumwalt.

Krátka životnosť je mýtus
Posledný známy test EM dela od BAE Systems sa uskutočnil v novembri 2016 na pevnine. Testovaný prototyp vystreľuje desať-kilové projektily s rýchlosťou Mach 6 (7350 km / h) na vzdialenosť až 180 km. Projektily majú po opustení hlavne energiu 32 MJ a čelia preťaženiu 45 000 G.
V minulých rokoch námorníctvo pracovalo na vývoji EM dela aj s firmou General Atomics, no zdá sa, že námorníctvo už dalo prednosť riešeniu firmy BAE Systems.
Častým mýtom spojeným s EM delami je krátka životnosť hlavne, kvôli extrémne vysokým teplotám a záťaži materiálu.