NEW YORK. Vodič Richard Rojas, ktorý vo štvrtok narazil na newyorskom námestí Times Square do chodcov, jedného z nich zabil a 22 ďalších zranil, mal dlhodobé problémy s alkoholom i so zákonom a podľa svojich priateľov trpel tiež psychickými problémami.
Motivácia 26-ročného Rojasa známa nie je, pretože podľa polície doteraz vypovedal len nesúvisle a zmätene, podľa starostu mesta Billa de Blasia ale nič nenaznačuje, že išlo o teroristický čin.
Nebol teroristom
Polícia už vo štvrtok uviedla, že incident nebol teroristickým aktom, ale skôr následkom riadenia pod vplyvom alkoholu či drog.
Testy u Rojasa podľa informácií stanice ABC News alkohol v krvi nezistili, ukázali ale, že mal v tele syntetický kanabinoid známy ako K2, ktorý má vyvolávať stavy podobné po požití marihuany.
Rojas pred nárazom do ochranných stĺpikov, ktoré jeho ďalšiu jazdu zastavili, ušiel po chodníku či jeho okraji tri bloky. Po nehode z vozidla utiekol, ale krátko potom ho zadržala polícia a svedkovia.
"Začal kričať, nevydával žiadne slová, len kričal. Súčasne mával rukami," vyhlásil Ken Bradix, ktorý celú udalosť videl.

Chcel, aby ho zastrelili
Agentúra Reuters s odvolaním sa na vyšetrovateľov uviedla, že Rojas po zadržaní hovoril o tom, že počuje cudzie hlasy, tiež policajtov vyzval, aby ho zastrelili, pretože chcel zabíjať.
Pozadie nehody podľa denníka The New York Times zatiaľ nebolo objasnené, pretože Rojas hovorí len nesúvisle a jeho vyhlásenia nedávajú zmysel. Predpokladá sa však, že by mal ešte v piatok predstúpiť pred súd, ktorý stanovuje podmienky väzby. Rojas bol už obvinený z vraždy a z niekoľkých pokusov o vraždu.
Vodičov kamarát zo susedstva Harrison Ramos povedal agentúre AP, že u neho pozoroval zásadnú zmenu, keď sa v roku 2014 vrátil zo služby v námorníctve. "Prechádzal veľmi ťažkým obdobím," uviedol Ramos s tým, že sa žiadnej pomoci nedočkal.
Do námorníctva Rojas vstúpil v roku 2011 a slúžil ako elektrotechnik, v zámorí ale nikdy nepôsobil.
Alkohol a démoni
Zo záznamov vyplýva, že počas služby z nešpecifikovaných dôvodov strávil dva mesiace vo vojenskej väznici a že počas pobytu na floridskej základni v roku 2012 napadol vodiča taxislužby a vyhrážal sa policajtovi smrťou.
Známi tvrdia, že Rojas po návrate z armády veľa pil, prvýkrát ho ale zadržali kvôli opitosti za volantom už v roku 2008, teda pred službou v námorníctve.
Pred týždňom v Bronxe zaútočil nožom na človeka, o ktorom sa domnieval, že mu chce ukradnúť identitu. Podľa priateľov Rojas často hovoril o démonoch a konšpiráciách.
Priamo na mieste nehody zomrela 18-ročná dievčina z Michiganu, ktorá do New Yorku prišla na rodinný výlet, Rojas vrazil aj do jej 13-ročnej sestry. Celkovo sa zranilo 22 ľudí, štyria z nich kriticky.