MOSUL, BRATISLAVA. Bomby v autách aj míny vybili na dome Faisy Muhammedovej všetky okná, no ani závesy nepomáhajú – prach z výbuchov na vedľajších uliciach stále vniká dnu.
Ulicu v irackom Mosule, na ktorej sa teraz Muhammedová aj s deťmi a vnúčatami krčí v obývačke, tento týždeň spojenecké vojská oslobodili od Islamského štátu. Tú vedľajšiu zatiaľ nie.
„Ak za deň počujeme len desať výbuchov, je to málo,“ hovorí pre agentúru AP . V jej záhrade zabili minulý týždeň islamistu, dnes sa tam kryjú irackí vojaci. Jej vnúčatá sedia pri stenách a pri zvuku mínometu si mechanicky zakrývajú uši. „Toto je pre deti už normálne,“ hovorí.

Ako lov na zajace
Do zničených mosulských ulíc tento týždeň iracké vojská zhodili letáky hovoriace o blížiacom sa víťazstve. V kedysi druhom najväčšom irackom meste dnes Islamský štát ovláda už len územie s veľkosťou dvanástich kilometrov štvorcových kilometrov .
“V starom meste stále budú bojovníci Islamského štátu, no zbaviť sa ich bude jednoduché ako pri love na zajace.
„
Od októbrového zahájenia ofenzívy irackých vojsk a Američanmi vedenej koalície sa podarilo v januári oslobodiť východnú časť mesta, kým západ vrátane členitého starého mesta okupovali islamisti. Situácia sa však mení a armáda sľubuje, že niekdajšia bašta islamistov padne do začiatku ramadánu, teda už o týždeň.
„Nepriateľ je v Mosule na pokraji úplnej porážky,“ hovorí podľa serveru Middle East Eye hovorca koalície plukovník John Dorrian. Iracká armáda teraz dúfa, že posledných militantov obkľúčia medzi historickými uličkami a vyhnú sa tak vysokému počtu civilných obetí. „Áno, v starom meste stále budú bojovníci Islamského štátu, no zbaviť sa ich bude jednoduché ako pri love zajace,“ dodáva plukovník z irackej armády.
Loading
...
Prvé pivo po rokoch
Ani oslobodenie posledných štvrtí Mosulu však neznamená koniec humanitárnej katastrofy, ktorá v meste prebieha. Od začiatku ofenzívy z mesta utieklo takmer 700-tisíc ľudí. Oslobodzovanie podľa OSN vyštve z mesta ďalších dvestotisíc ľudí, už teraz tábory v okolí mesta kapacitne nestačia.
Organizácia Human Rights Watch (HRW) zase tvrdí, že iracká armáda núti niektorých ľudí vracať sa aj do stále rizikových štvrtí. „Tieto rodiny by sa nemali násilné vracať do nebezpečných oblastí a štvrtí, kde nie je voda, jedlo, elektrika či zdravotné zariadenia,“ hovorí pre televíziu al-Džazíra Lama Fakihová z HRW.
Aj keď obnovovanie mesta môže trvať roky a množstvo civilistov trpí traumami, do niektorých štvrtí sa život postupne vracia. Jedným zo signálov môže byť obchod Abú Haidara – ten po dvoch rokoch nadvlády Islamského štátu otvoril prvý obchod s alkoholom.
Ľudia tam dnes v húfoch prichádzajú po turecké pivo aj lacnú whisky. „Tri roky odopierali ľuďom niečo, na čo boli zvyknutí. Zvykli chodiť do barov, klubov a kasín,“ hovorí Abú Haidar pre Middle East Eye. Po troch rokoch sa tak miestni môžu podľa Haidara aspoň trochu odreagovať.