PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Vlastnými činmi sa oberá o spojencov, štve proti sebe najsilnejšiu armádu sveta. Správanie severokórejského režimu sa môže zdať na prvý pohľad nelogické a šialené.
Severokórejského diktátora Kim Čong-una za šialenca označujú aj svetoví politici, médiá pravidelne prinášajú správy o budovaní Kimovho kultu osobnosti, ktorý má často bizarnú podobu.
A práve toto môže byť jednou z príčin, prečo svet v prístupe k Severnej Kórei zlyháva, píše pre Foreign Policy uznávaný odborník na krajinu Andrei Lankov.
Kim nie je šialenec, práve naopak, argumentuje Lankov. Kim aj jeho predchodcovia majú podľa neho presne naplánované kroky, konajú racionálne a len vďaka tomu sa vedia tak dlho udržať pri moci.
„Mnohí sa vysmievali z budovania kultu osobnosti a z pokračovania prekonaných ekonomických teórií. Hovorili im, že by sa mali inšpirovať reformnými komunistami. No kým európske komunistické režimy padli, ten severokórejský žije ďalej,“ píše Lankov.
Prinášame odpovede na otázky, ktoré ozrejmujú, prečo Severná Kórea koná tak, ako koná, a kto ju môže naozaj prinútiť k zmene postojov.
Ako vznikli dve kórejské republiky?
2,5 milióna
ľudí zomrelo podľa niektorých odhadov v kórejskej vojne.
Osud Kórey sa v tomto podobá na povojnové Nemecko. Polostrov si po oslobodení od japonskej okupácie po druhej svetovej vojne rozdelili mocnosti na záujmové časti, na sovietsku a americkú.
Očakávalo sa, že postupne dôjde k zjednoteniu, no severná časť pod vedením prosovietskeho diktátora Kim Ir-sena spustila inváziu na juh a začala kórejskú vojnu.
Tá trvala tri roky, zomrelo pri nej podľa niektorých odhadov až 2,5 milióna civilistov. Hranica sa však vo vojne nakoniec neposunula, v roku 1953 sa vojna skončila prímerím a zabetónovala rozdelenie polostrova podľa 38. rovnobežky. Po vojne sa už Kórea nikdy nezjednotila.
Republiky sú od seba ideologicky natoľko vzdialené, že aj niekoľkohodinové stretnutie rozdelených rodín sa považuje za výnimočný diplomatický úspech.
Sever patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta s miliónmi ľudí, ktorí majú problémy s pravidelným prísunom potravín, kým Juh je jeden z najrozvinutejších štátov súčasnosti a získal si povesť moderného ázijského tigra.

K akej ideológii sa hlási severokórejský režim?
Severokórejský režim je v súčasnosti jeden z najbrutálnejších. Kim Ir-sen sa pri jeho tvorbe inšpiroval stalinistickým Sovietskym zväzom, teda tvrdou podobou diktatúry bez akejkoľvek liberalizácie.
Jeho syn Kim Čong-il neskôr vytvoril koncept Ču-čche, osobitnú ideológiu, ktorej oficiálnym základom je samostatnosť. Krajina si chce sama zabezpečiť potraviny, obranu aj ostatné potreby. To jej však nevychádza, a preto je dlhodobo závislá od pomoci z Číny.
Prakticky všetko v krajine kontrolujú štátostrana Kórejská strana pracujúcich a armáda. Neexistuje žiadne súkromné podnikanie, štát rozhoduje aj o takých veciach, ako je výber zamestnania pre svojich občanov.
Tí sú dôležití len ako pracovná sila, ktorá je kedykoľvek k dispozícii štátu a najmä armáde. Ak niekto čo i len naznačí odpor, končí s celou rodinou v koncentračnom tábore.
Kim Čong-il totiž pôvodnú filozofiu rozšíril o dodatok „armáda na prvom mieste“. Hoci ľudia hladujú, obrovské peniaze idú vojakom. Z toho sa financuje aj raketový a jadrový program, ktorý vyvoláva vo svete najväčšie obavy.