MOSKVA, LARNAKA. Ruskí poslanci podporili nomináciu námestníka ministra zahraničných vecí Anatolija Antonova na nového veľvyslanca v Spojených štátoch. Ruské tlačové agentúry vo štvrtok oznámili, že členovia zahraničného výboru Štátnej dumy súhlasili s jeho vymenovaním.
Súčasný ruský veľvyslanec vo Washingtone Sergej Kisľak je v centre vyšetrovania vzťahov medzi spolupracovníkmi amerického prezidenta Donalda Trumpa a Ruskom počas predvolebnej kampane v USA.

Za konštruktívnu spoluprácu
Antonov je podľa tlačovej agentúry AP kariérny diplomat, ktorý v rokoch 2011-2016 pracoval ako námestník ministra obrany pre medzinárodné vzťahy, kým sa vrátil na ministerstvo zahraničných vecí. Vyjadril sa, že Moskva a Washington by mali normalizovať svoje vzťahy a venovať sa konštruktívnej spolupráci.
Povedal tiež, že USA a Rusko musia spojiť svoje úsilie v boji s terorizmom a spolupracovať na posilnení boja proti šíreniu jadrových zbraní.
Americké médiá prirovnal ku komunistickým
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov si vo štvrtok uťahoval zo správ amerických médií, ktoré naznačili, že sa s ním prezident Trump podelil o citlivé spravodajské informácie o teroristických hrozbách, ktoré môžu predstavovať prenosné počítače v lietadlách.
Bez toho, aby priamo potvrdil podrobnosti z ich rozhovoru, Lavrov reportérom na Cypre povedal, že nerozumie, čo na tom bolo "tajné". Veď USA už pred dvoma mesiacmi zakázali laptopy v lietadlách smerujúcich do Spojených štátov z niektorých blízkovýchodných krajín.

Lavrov si zažartoval, že niektoré americké médiá sa správajú ako komunistické noviny v časoch Sovietskeho zväzu a neprinášajú skutočné správy.
Médiá podľa Lavrova oznámili, že mu Trump povedal, že "'teroristi' sú schopní napchať do prenosných počítačov rôzne druhy elektronických zariadení s nevystopovateľnými výbušninami". Túto informáciu však už americká vláda podľa Lavrova odhalila, keď zakázala laptopy v lietadle.
"Ak teda hovoríte o tomto, nevidím tam žiadne tajomstvo," zdôraznil Lavrov.