BRUSEL. Na posilnení obrannej spolupráce v rámci Európskej únie aj užšej spolupráci s tretími štátmi sa vo štvrtok v Bruseli dohodli ministri obrany členských štátov EÚ.
Chcú tiež rozvíjať vojenské jednotky rýchlej reakcie vrátane bojových skupín (EU Battle Groups), aby boli variabilnejšie. Tie sa ale od svojho vzniku ešte nikdy nenasadili.
Ministri sa dohodli na vylepšovaní vojenského i civilného krízového manažmentu a s cieľom vybudovať Spoločné riadiace a plánovacie vojenské stredisko EÚ (MPCC). Úlohou strediska bude koordinácia a vedenie výcvikových a poradných vojenských misií Únie. Momentálne má EÚ takéto misie tri v Afrike: v Somálsku, Mali a Konžskej demokratickej republike.

Členské štáty tiež presadzujú rozvíjanie bezpečnostnej a obrannej spolupráce s tretími štátmi "s dôrazom na partnerské štáty, ktoré vyznávajú rovnaké hodnoty ako EÚ, dodržiavajú medzinárodné právo a sú pripravené zapojiť sa do misií a operácií EÚ." Únia chce naopak pomôcť tretím štátom, aby boli schopné krízové situácie zvládať samy.
Momentálne ministri obrany a vnútra spoločne diskutujú o boji proti terorizmu, konkrétne o zlepšení výmeny informácií medzi armádou a policajnými zložkami. Slovensko dnes v Bruseli reprezentuje minister obrany Peter Gadjoš a minister vnútra Robert Kaliňák.
