Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
ŠTRASBURG, BRATISLAVA. Zatvorenie univerzity, prísna politika voči utečencom, ale aj všeobecný odklon krajiny od demokracie.
Európska únia zatiaľ pri kritike Maďarska zostala len pri slovách, od stredy to však už celkom neplatí.
Poslanci Európskeho parlamentu najnovšie prijali bezprecedentný text, v ktorom vyzývajú najvyššie orgány Únie, aby zasiahli proti zhoršovaniu „situácie v Maďarsku v oblasti ľudských práv“.
Text je síce nezáväzný, z Bruselu však ide doteraz o najsilnejší signál vyslaný maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Za uznesenie hlasovalo až 393 europoslancov, proti bolo 221.

Štefanec: Orbán je ako Fico
“Orbán, podobne ako Fico, stavil na kartu populizmu a hádzania viny za všetky problémy na Brusel.
„
Europoslanci Maďarsku pohrozili už pred necelým mesiacom, keď si do Štrasburgu osobne pozvali Orbána a tvrdo ho skritizovali.
Najtvrdšie asi šéf európskych liberálov Belgičan Guy Verhofstadt, ktorý maďarského premiéra v emotívnom prejave prirovnal k Brežnevovi a Stalinovi. „Čo bude nasledovať? Pálenie kníh na budapeštianskom námestí?“ opýtal sa Orbána.
Na to, aby najnovšie uznesenie prešlo, ho museli podporiť aj europoslanci združení vo frakcii európskych ľudovcov (EĽS), ktorej členom je aj Orbánov Fidesz. Jedným z nich bol napríklad aj slovenský europoslanec Ivan Štefanec.
„Orbán, podobne ako Fico, stavil na kartu populizmu a hádzania viny za všetky problémy na Brusel,“ zdôvodnil Štefanec svoju podporu návrhu.
Slováci však boli pri hlasovaní rozdelení – okrem Štefanca hlasoval za napríklad aj exminister zahraničia Eduard Kukan či všetci europoslanci za Smer združení vo frakcii európskych sociálnych demokratov. Proti však bol napríklad člen SMK Pál Csáky alebo šéf SaS Richard Sulík.

Uznesenie europarlamentu
- Žiada aktivovanie článku 7 Zmluvy o Európskej únii. Opatrenie však musí schváliť väčšina členských štátov EÚ.
- Maďarskú vládu vyzýva, aby zrušila zákon, ktorý sprísňuje postup k žiadateľom o azyl. Takisto žiada prijatie dohody, ktorá zabezpečí fungovanie Stredoeurópskej univerzity v Budapešti.
- Európska komisia má „dôsledne sledovať“ využívanie financií z EÚ Maďarskom.
Reakcia na Haidera
Uznesenie má niekoľko častí, kritizuje napríklad maďarskú demokraciu, ale napríklad aj vyzýva Európsku komisiu, aby „dôsledne dohliadla“ na využívanie eurofondov v Maďarsku.
Kľúčová časť textu však vyzýva na aktivovanie známeho článku 7 Zmluvy o Európskej únii. V extrémnom prípade by Maďari mohli prísť o hlasovacie práva v Rade EÚ.
Ak by sa to stalo, išlo by o bezprecedentný trest, aký Únia doteraz nezažila. Europarlament to sám urobiť nemôže.
Článok prijali len v roku 2000 po tom, ako sa do rakúskej vlády dostali extrémistickí slobodní na čele s vtedajším lídrom Jörgom Haiderom. Od druhej svetovej vojny to bol prvý prípad, keď by sa v niektorom členskom štáte Únie objavila krajná pravica.
Článok 7 však Únia nikdy neaktivovala a podľa analytikov sa to pravdepodobne nestane ani teraz v prípade Maďarska. Aj preto ho prezývajú „nukleárna zbraň“ – nie je na to, aby sa používal, ale slúži len na odstrašenie.
Na aktivovanie prvej časti článku (7.1), ktorá obsahuje len „odporúčania“, je potrebná väčšina v Rade Európskej únie, vrcholnom zákonodarnom zbore EÚ. Ak by však Únia chcela pristúpiť k aktivovaniu aj druhej časti článku (7.2), Maďari by mohli prísť o hlasovacie práva v Rade. Museli by však s tým súhlasiť všetky členské štáty (okrem Maďarska).
Minimálne Poľsko, proti ktorému Únia z podobných dôvodov už takisto spustila konanie, už podľa EU Observer potvrdilo, že bude proti.