WASHINGTON. Počas volebnej kampane americký prezident Donald Trump intenzívne útočil na svoju súperku Hillary Clintonovú aj za kauzu využívania súkromnej schránky na pracovné účely. "Nemôžeme dať vládu do rúk niekomu, koho najhlbšie tajomstvá sa môžu dostať do rúk nepriateľa," povedal Trump v júni.
Aj jeho bezpečnostný poradca Michael Flynn vyzval Clintonovú, aby zo súboja odstúpila. "Svojím neopatrným používaním serveru na súkromné e-maily vystavila našu národnú bezpečnosť extrémne veľkému riziku," povedal Flynn podľa Washington Post.
Zdroje denníka z prostredia Bieleho domu teraz tvrdia, že vysoko utajované bezpečnostné informácie odhalil samotný Donald Trump počas návštevy ruských predstaviteľov v Bielom dome. Ruskému ministrovi zahraničia Sergejovi Lavrovovi a veľvyslancovi v USA Sergejovi Kysľakovi vraj minulý týždeň prezradil citlivé detaily o boji proti Islamskému štátu.
Informáciu mali len vybraní členovia vlády od spojeneckého zdroja na Blízkom východe. Ten Trumpovi nedal povolenie na ďalšie poskytovanie informácie a navyše zdôraznil, že ani najbližším spojencom.
Prezradenie informácií potvrdili pre denník súčasní aj bývalí úradníci a nepriamo aj Trump.

Falošné obvinenia
“Už pri preberaní úradu mnohí spojenci vyjadrili obavy o tom, že Trumpov tím môže zdieľať tajné informácie s Moskvou. Takéto správy tieto obavy len posilnia.
„
"Trump prezradil viac informácií ruskému veľvyslancovi, než sme doteraz poskytli našim spojencom," hovorí pre Washington Post anonymný zdroj z prostredia bezpečnosti.
Prezident zákon neporušil - má totiž právo odtajniť takmer hocičo. Odhalenie však môže poškodiť spoluprácu zo zdrojom, ktorý má prístup k vnútornému fungovaniu Islamského štátu. Nemenovaní úradníci po odtajnení informácie kontaktovali spravodajské služby CIA a NSA, aby predišli ďalším škodám.
Traja ďalší americkí činitelia, ktorí sa na stretnutí zúčastnili, však tvrdia, že ide o falošné správy a žiadne tajné zdroje ani metódy neboli predmetom rozhovoru.
"Bol som tam prítomný, k ničomu nedošlo," vyhlásil pre novinárov Herbert McMaster, prezidentský poradca pre národnú bezpečnosť. Šéf americkej diplomacie Rex Tillerson a McMasterova námestníčka pre stratégiu Dina Powellová si na stretnutie spomínajú rovnako.
Trump hovoril s ruskými diplomatmi o širokej škále záležitostí vrátane protiteroristických hrozieb a opatrení, ale nie o vojenských operáciách, tvrdí Tillerson.
Obvinenia z toho, že Trump prezradil citlivé informácie poprela aj hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí. Samotný Trump pritom nepriamo potvrdil, že k výmene informácií došlo v záujme boja proti terorizmu.
Loading
...

Môžu poškodiť dôveru
Ak by sa informácie o prezradení tajných informácií potvrdili, môže to vážne narušiť dôveru spojencov.
"Už pri preberaní úradu mnohí spojenci vyjadrili obavy o to, že Trumpov tím môže prezrádzať tajné informácie Moskve. Takéto správy tieto obavy len posilnia," napísal na twitteri Colin Kahl z bezpečnostnej rady bývalého prezidenta Obamu.
Aj izraelská rozviedka bola po Trumpovej inaugurácii nervózna z toho, že Spojeným štátom poskytla citlivé informácie, ktoré môžu skončiť v nesprávnych rukách.
Najbližšie vzťahy majú Spojené štáty s krajinami, v ktorých sa hovorí po anglicky, tzv. päť očí, kam patria okrem USA Kanada, Nový Zéland, Veľká Británia a Austrália. Odovzdanie tajných informácií Rusom môže vzájomné vzťahy naštrbiť.
"Spravodajská komunita v USA a v ostatných štátoch piatich očí musí teraz počítať s rizikom Trumpa," hovorí pre denník Guardian Thomas Wright, šéf think-tanku Brookings Institution. "Mužovi, ktorý má právo vyžiadať si a vidieť všetky americké tajné informácie, sa nedá veriť, či ich opäť nevytiahne, aby na niekoho zapôsobil. Všetky strany podniknú potrebné kroky na ochranu svojich zdrojov a metód, čo nepriaznivo ovplyvní spravodajskú spoluprácu," dodáva.
Po vyhodení v FBI
Spojené štáty tak môžu prísť o dôležité zdroje priamo v teréne. Zverejnenie informácie by navyše mohlo ohroziť aj tých, ktorí ich zbierajú.
Ak by Trump nebol prezidentom, za prezradenie podobných informácií by mu podľa denníka Guardian mohlo hroziť väzenie.
Obvinenia si vyslúžili kritiku od republikánov aj demokratov. "John McCain pravdepodobne prezradil KGB za päť rokov mučenia vo vietnamskej väznici Hanoi Hilton menej ako Donald Trump za päť minút v Oválnej pracovni," tweetol hlavný stratég kampane Jeba Busha David Kochel.
Správu priniesli médiá len niekoľko dní po tom, čo Donald Trump nečakane prepustil šéfa FBI Jamesa Comeyho. Ten vraj pochybil v prípade vyšetrovania e-mailov Hillary Clintonovej. Comey tiež vyšetroval prepojenie štábu Donalda Trumpa na Rusko.