LONDÝN, BRATISLAVA. Má 22 rokov, svet ho pozná len pod prezývkou MalwareTech, no označujú ho za „náhodného hrdinu“. Podarilo sa mu zastaviť doteraz najväčší hackerský útok, ktorý v piatok zasiahol asi 150 krajín a desaťtisíce počítačov.
Odborník na bezpečnosť sietí MalwareTech mal síce v práci voľno, no keď sa dopočul o kyberútoku, rozhodol sa, že sa naň pozrie. Bol hore celú noc, keď si v kóde programu, ktorý útočil, všimol, že sa snaží nakontaktovať konkrétnu adresu vždy, keď napadne nový počítač.
Adresa však bola len dlhou sériou písmen a nebola zaregistrovaná. MalwareTech si ju tak zaregistroval na svoje meno. Až keď videl prístupy na adresu a odkiaľ prichádzajú, naplno si uvedomil, aký veľký tento útok je.

Viac-menej náhoda
A zároveň tým nechtiac prikázal vírusu, aby sa ďalej nerozširoval. Odhalil takzvaný vypínač, ktorý tvorcovia vírusov vkladajú do kódu, aby ich vedeli zastaviť, keď sa vymknú spod kontroly.
Aj pre BBC priznal, že sa mu to podarilo viac-menej náhodou. Netušil, že registráciou domény, na ktorú sa vírus prihlasuje, mu prikáže prestať.
Bezprecedentný útok, ako o ňom hovorí Interpol, zastavil za osem libier. Toľko ho stála registrácia domény.
Priznáva však, že tvorcom ransomwaru, ktorý zablokuje počítač a za odblokovanie žiada výkupné vo virtuálnej mene bitcoin, nemusí trvať dlho, kým vypustia novú verziu. Tá už nemusí mať vypínač, ktorý mladý Angličan odhalil.
„Ešte sa to neskončilo,“ varuje pre Guardian. „Útočníci zistia, ako sme to zastavili, zmenia kód a začnú odznova. Čím skôr si aktualizujte operačný systém a reštartujte počítač,“ radí.
Kyberútok zasiahol v piatok 200-tisíc počítačov v 150 krajinách, informoval v nedeľu šéf Europolu Rob Wainwright. Svet ešte nikdy predtým nezažil útok takýchto rozmerov.