V hlavnom meste Madrid a katalánskej metropole Barcelona vzrástli výjazdy rýchlej lekárskej pomoci o 30 percent, informovali dnes oficiálne zdroje.
Podľa expertov ku každoročnému výskytu chrípky prispelo nedávne mimoriadne chladné počasie. Očakáva sa, že epidémia potrvá niekoľko týždňov.
Lekári odporúčajú pacientom, aby sa liečili doma namiesto dlhého čakania v preplnenej čakárni u lekárov.
Podobná situácia je aj vo Francúzsku, kde túto sezónu na chrípku ochorelo už vyše milión ľudí. Chrípkový vírus je teraz agresívnejší ako v minulom roku. V tomto roku je chrípka nákazlivejšia. Začína sa pomerne silnou horúčkou, sprevádzanou bolesťami hlavy, vyčerpanosťou a niekedy aj problémami s dýchaním.
Epidémia v uvedených regiónoch krajiny už dosiahla také rozmery, že v nemocniciach nemajú kde umiestniť pacientov - najmä starších ľudí, u ktorých chrípka prechádza do zápalu pľúc. V nemocniciach regiónu Ile-de-France už nie je voľné ani jedno lôžko.
Odborníci sú však optimistickí - epidémiu chrípky spôsobil typ vírusu, aký je obsiahnutý v očkovacej látke na tento rok. Preto obyvateľom krajiny odporúčajú, aby sa dali čo najskôr zaočkovať, lebo očkovacia látka začína účinkovať dva týždne po injektovaní. Očkovanie odporúčajú najmä starším a nejakou inou chorobou oslabeným ľuďom.