LONDÝN, MADRID. Rozsiahly globálny kybernetický útok zasiahol v piatok desiatky štátov v Európe a Ázii. Narušil nielen obchodné, ale aj zdravotné systémy viacerých krajín, vrátane nemocníc po celej Veľkej Británii.
Útok mohol postihnúť až viac ako 70 krajín sveta. Počítače v Británii, Španielsku, Číne, Rusku, USA, Taliansku, na Taiwane, Vietname infikoval takzvaný ransomware, prostredníctvom ktorého hackeri zvyknú vymáhať výkupné za opätovné sprístupnenie blokovaných počítačov.
Na obrazovkách napadnutých počítačov sa podľa screenshotov zverejnených na sociálnych sieťach objavili výzvy na zaplatenie výkupného vo výške 300 dolárov, a to vo virtuálnej mene bitcoin.
Mnohí experti na kybernetickú bezpečnosť sú presvedčení, že útoky novou verziou programu s názvom WannaCry spolu súvisia, hoci jednoznačne to ešte potvrdené nebolo.

Technológie nefungovali
Útok bol najskôr hlásený z Británie. Vážne problémy hlásili napríklad zdravotnícke zariadenia z Londýna, Blackburnu, Nottinghamu a z grófstiev Cumbria a Hertfordshire, informovala stanica BBC.
V postihnutých zariadeniach patriacich do systému britského verejného zdravotníctva (NHS) nefungovali počítače ani telefóny.
Vyzvali preto pacientov, aby s výnimkou urgentných prípadov odložili plánované návštevy a vyšetrenia v nemocniciach na neskorší termín.
Na odstránení problémov pracujú špecialisti na informačné technológie. Kto môže stáť za predpokladaným kyberútokom, nebolo bezprostredne známe.
"Útok nebol zameraný na NHS, bol vedený na medzinárodnej úrovni a zasiahol viacero štátov a organizácií," komentovala udalosť britská premiérka Theresa Mayová.
Loading
...
Nezmocnili sa údajov
Podľa vyhlásenia NHS boli informačné systémy najmenej 40 britských nemocníc a zdravotníckych zariadení infikované škodlivým programom z, prostredníctvom ktorého hackeri zvyknú vymáhať výkupné výmenou za opätovné sprístupnenie blokovaných počítačov.
Hackeri súčasne tvrdili, že sa im podarilo rozšifrovať uložené dáta. Predstavitelia NHS však zdôraznili, že nie sú indície o tom, že by sa hackeri v rámci útoku zmocnili údajov pacientov, informovala agentúra AP.
"Povedali nám, že máme vypnúť počítače a odpojiť svoje mobilné telefóny od bezdrôtovej siete wi-fi. Nefungoval jediný počítač," oznámili agentúre AFP dve zamestnankyne jednej z londýnskych nemocníc.

Útočili v Španielsku i Číne
K podobným útokom ransomwarom došlo aj v ďalších krajinách po celom svete vrátane Číny, Ruska, USA, Talianska, Taiwanu a Vietnamu.
Španielske úrady prijali v reakcii na "masívne infikovanie" osobných a firemných počítačov škodlivým softvérom mimoriadne opatrenia.
Španielske Národné centrum na ochranu kľúčovej infraštruktúry v tejto súvislosti už požiadalo o informácie viac ako 100 poskytovateľov energetických, dopravných, telekomunikačných a finančných služieb pôsobiacich v krajine.
Hackeri napadli v Španielsku viacero firiem, okrem iných spoločnosť Telefónica. Podľa madridského ministerstva priemyslu postihnuté spoločnosti nemuseli v dôsledku útoku obmedziť svoje služby ani nedošlo k ohrozeniu osobných údajov klientov. Podľa španielskych expertov sa do počítačov dostala nová verzia programu WannaCry.
Útok ohlásila aj radnica švédskeho mestečka Timra 400 kilometrov severne od Štokholmu. "Napadnutých bolo zhruba 70 počítačov," povedal starosta mesta Andreaz Stromgren.
Agentúra AP uviedla, že rumunská tajná služba zachytila pokus o kybernetický útoky na bližšie nešpecifikovanú vládnu inštitúciu, ktorý pravdepodobne vykonala skupina APT28, známa aj ako Fancy Bear.
Loading
...
Masívny útok v Rusku
Hackerský útok, podobný tomu z Británie, hlási podľa AP aj popredný ruský mobilný operátor Megafon.
Podľa jeho hovorcu Piotra Lidova boli napadnuté počítače v pobočkách spoločnosti v Rusku, ale mobilné služby fungujú bez problémov. Útočníci požadujú zaplatenie 300 dolárov za odblokovanie systému, uviedol Lidov s tým, že spoločnosti sa podarilo obnoviť fungovanie call centra, ale väčšinu pobočiek dočasne uzatvorila.
Niektoré ruské médiá informovali aj o hackerských útokoch na ministerstvo vnútra a Vyšetrovací výbor Ruskej federácie. Druhá menovaná inštitúcia to však poprela.
Renomovaná spoločnosť Kaspersky Lab, ktorá sa zaoberá ochranou počítačov pred kybernetickými hrozbami, uviedla, že uvedený ransomware sa zrejme objavil až v 74 krajinách sveta a ich počet stále rastie. Obzvlášť masívny bol útok na počítače v Rusku.
Loading
...