Keď ste počuli tri nahrávky s Andrejom Babišom, bolo tam pre vás niečo nové?
„Novinári aj politici, ktorí poznali Babiša ešte pred jeho vstupom do politiky, vedeli, že takto hovorí a že používa takéto praktiky.
Že tlačí na ľudí pomocou kompromateriálov, robí všetko preto, aby splnil svoj účel. Je to dôkaz, že klamal a že podvádza svojich partnerov a vlastne aj voličov. On totiž verejne sľúbil, že nebude médiá využívať v politickom boji.“
Kto to podľa vás nahrával?
„Je možné, že si to nahrával sám redaktor MF Dnes. Možno sa chcel uistiť do budúcnosti, ak by ho chceli stíhať za nelegálnu činnosť. Mohol by mať dôkaz, že to robil na pokyn svojho zamestnávateľa.
Druhou možnosťou je, že je to prepracovaná bezpečnostná akcia a niekto novinárovi napríklad nasadil do telefónu softvér, ktorý stretnutie nahral. Je to náročné a drahé.
Preto by to musela byť bezpečnostná agentúra, ktorá na to má. Môže to byť práca bývalých dôstojníkov polície alebo tajných služieb, ktorí to robili na objednávku súkromnej organizácie.“

V Česku sa mimo záznamu hovorí o Babišovi, že na každého zbiera informácie, že má tajnú službu a vlastnú políciu. Je to tak?
„On sa vyžíva v zbere informácií. Akýkoľvek problém Babiš rieši, potrebuje sa v ňom vyznať a robí si rešerše. Tie sú z verejných aj neverejných zdrojov. Vždy zamestnával bývalých dôstojníkov tajnej služby alebo polície.
Na základe toho má k dispozícii kompromateriály, ktorými tlačí svojho protivníka k múru. Prvýkrát sa to ukázalo asi pred dvoma rokmi v parlamente, keď rozčúlený začal mávať zložkou na jedného poslanca, ktorého pozmeňovací návrh by mu kazil biznis. Vtedy boli všetci v šoku, že on používa takéto metódy. Na nátlak používa aj svoje médiá.“

Ako to funguje teraz, keď je vicepremiérom?
„Je súčasťou bezpečnostnej rady štátu, jeho hnutie má pod kontrolou ministerstvo obrany s vojenskými tajnými službami. Má tak ešte väčšie možnosti tlačiť na svojich politických oponentov. Slovensko si prežilo mečiarizmus, Česko zažíva babišizmus. Je to skoro rovnaké a podobne nebezpečné pre demokraciu.“
Má k dispozícii vlastnú políciu?
„Toto všetko si budoval najprv vo svojom Agroferte, kde má bezpečnostnú divíziu, ktorú vedie bývalý vysokopostavený dôstojník protikorupčnej polície.
Oni, samozrejme, hovoria, že robia len podnikové veci, že vyšetrujú napríklad krádeže v hydinárni, ale, pokiaľ viem, používa túto divíziu aj na zber informácií pre politiku. Veľmi staval na prácu Roberta Šlachtu.
To bol dlhoročný šéf protimafiánskeho útvaru polície. My, ako novinári, sme sa veľmi tešili, keď jeho útvar prišiel s veľkými úlovkami spomedzi politikov. Až s odstupom času sme zisťovali, že si vyberajú kauzy, ktoré sú o Babišových protivníkoch a veci, ktoré sa ho týkajú, tie neriešia.“
“Babiš je mužom dvoch tvárí. Na jednej strane vystupuje ako milý človek, ktorý chodí medzi ľudí a rozdáva im šišky. Potom má aj druhú stranu, ktorú ľudia na ulici nevidia. Nadáva, vyhráža sa, že prídu žaloby.
„
Kedy sa to prejavilo naplno?
„Asi pred rokom, keď sa otvorila kauza vyšetrovania zneužitia päťdesiatmiliónovej dotácie na Čapí hnízdo, čo je farma, ktorú Babiš vybudoval. Šlachtov útvar ani štátne zastupiteľstvo zrazu neboli pri vyšetrovaní takí aktívni.
Potom prišiel obrovský politický tlak a došlo k policajnej reorganizácii. Šlachta z polície musel odísť a skončil ako námestník colného úradu priamo pod Babišovým ministerstvom financií.“
Šlachta mal dobrú povesť, prečo takto koná?
„Myslím si, že na začiatku do toho nešiel preto, aby pomáhal Babišovi. Policajný útvar vytvoril, aby sa mohol pochváliť výsledkami. Babiš to využil a posúval mu informácie o kauzách, ktoré mu vyhovovali.