SME

Macronovo hnutie zverejnilo mená kandidátov do parlamentných volieb

Kandidátmi sa stali i ľudia bez skúseností v politike, napríklad dcéra Macronovej manželky Brigitte.

Novozvolený francúzsky prezident Emmanuel Macron.Novozvolený francúzsky prezident Emmanuel Macron. (Zdroj: TASR/AP)

PARÍŽ. Hnutie novozvoleného francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona - Republika vpred! (REM) - zverejnilo vo štvrtok zoznam 450 kandidátov volieb do Národného zhromaždenia, ktoré sa uskutočnia 11. a 18. júna. Informovala o tom spravodajská televízia BFMTV.

Podľa agentúry AP zoznam kandidátov REM je pomerne rôznorodý: je v ňom bývalý veliteľ elitnej policajnej jednotky RAID, počítačový odborník, ktorý začal pracovať v 16 rokoch, či farmár, sociológ alebo novinár.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Macron stavia stranu na troskách súperov. Jedného z adeptov nazval zradcom Čítajte 

Nové tváre

Kandidátmi sa stali i ľudia bez skúseností v politike, napr. dcéra Macronovej manželky Brigitte, 32-ročná Tiphaine Auzierová, ktorá bude podľa Journal de Montreuil kandidovať za REM v jednom z obvodov v Monteuil.

SkryťVypnúť reklamu

Zverejnenie zoznamu kandidátov je súčasťou Macronovho plánu dostať do francúzskeho parlamentu nové tváre a nové nápady, ako to avizoval aj počas predvolebnej kampane pred prezidentskými voľbami.

Pôvodne pritom generálny tajomník REM Richard Ferrand avizoval zverejnenie 577 mien. BFMTV však vysvetlila, že po Macronovom úspechu v prezidentských voľbách strana zažíva veľký záujem o kandidatúry v mene REM.

Do zoznamu kandidátov odmietli zaradiť bývalého francúzskeho premiéra Manuela Vallsa. Ide o ťažkú ranu pre kedysi populárneho politika, o ktorom sa svojho času uvažovalo aj ako o možnom budúcom prezidentovi Francúzska.

Valls požiadal o zaradenie na kandidátku REM, ale generálny tajomník strany Richard Ferrand uviedol, že jeho žiadosť bola zamietnutá.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z dôvodov bolo aj to, že Valls je v politike už tri volebné obdobia za sebou a Macronovo hnutie hľadá nové tváre. Ferrand dodal, že hnutie REM ale nepostaví svojho vlastného kandidáta vo volebnom obvode Evry južne od Paríža, v ktorom kandiduje Valls, uviedla agentúra AP.

Prečítajte si tiež: Čo plánuje Macron? Viac policajtov, silnejšiu Úniu a menšie triedy pre chudobných Čítajte 

Chcú byť opatrní

Predseda nominačnej komisie REM Jean-Paul Delevoye uviedol, že všetky predložené kandidatúry sú dôkladne analyzované v súlade s kritériami, ktoré Macron predstavil ešte v januári tohto roka.

Delevoye spresnil, že v rozpore so šíriacimi sa fámami nejde o žiadne znevažovanie potenciálnych kandidátov, ale skôr o snahu byť v istých prípadoch opatrný. Uviedol, že REM za posledných 48 hodín dostala viac ako 1600 kandidatúr.

Záujem o členstvo v Macronovom hnutí REM a o nomináciu do volieb má viacero "prebehlíkov" z tábora Socialistickej strany. Macron zasa chce získať časť politikov z pravicových strán, napr. zo strany Republikáni (LR) a Únie demokratov a nezávislých (UDI).

SkryťVypnúť reklamu

Víťazstvo centristu Macrona v druhom kole prezidentských volieb zo 7. mája zmenilo pomery na francúzskej politickej scéne, na ktorej desaťročia dominovalo delenie na pravicu a ľavicu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Aplikácia, čo mamičkám aj študentom šetrí nervy aj peniaze
  2. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  3. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne
  4. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár
  5. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie
  6. Domáce poistenie v dobe nárastu extrémov počasia a škôd
  7. Čistenie detských zubov ako boj? Rodičia opisujú, čo im pomohlo
  8. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  1. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  2. Invázne rastliny ako superpotraviny
  3. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár
  4. Keď tankovaním získate viac než len plnú nádrž
  5. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne
  6. OTS: Stanovisko LESY SR k tvrdeniam politickej strany Demokrati
  7. Tento recept na svieže letné občerstvenie si nenechajte ujsť
  8. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 199
  2. Čistenie detských zubov ako boj? Rodičia opisujú, čo im pomohlo 4 725
  3. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne 4 525
  4. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie 4 185
  5. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete 4 123
  6. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár 2 570
  7. Ficova vláda extrémne zbrojí, u Kaliňáka kašlú na zákon 2 163
  8. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 1 790
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V júni dosiahla vláda v Paríži a separatisti z Novej Kaledónie dohodu.


TASR 2
Moderátor Jimmy Kimmel.

Kimmel z USA zatiaľ neplánuje odísť.


TASR
Zhadzovanie potravinovej pomoci z lietadiel s použitím padákov je podľa kritikov nedostatočné.

V zhadzovaní pomoci chcú pokračovať spoločne s ďalšími krajinami.


TASR
Ilustračná fotografia.

Dohoda by ukončila mesiace trvajúci spor.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu