WASHINGTON, BRATISLAVA. Písanie textov, pozeranie filmov či počúvanie hudby na vlastnom notebooku môže byť čoskoro minulosťou. Aspoň pre Európanov, ktorí si touto činnosťou chcú skrátiť dlhý, niekoľkohodinový let do Spojených štátov.
Americké úrady v stredu naznačili, že zvažujú zákaz notebookov na palubách všetkých komerčných letov smerujúcich z európskych krajín.
Oznámenie už vo štvrtok
Americká vláda už v marci rovnaké opatrenie zaviedla pre pasažierov z desiatich blízkovýchodných a severoafrických letísk. Netýkalo sa to len notebookov, ale všetkých elektronických zariadení väčších ako bežný mobilný telefón, teda napríklad aj tabletov.
Zákaz notebookov na palube, ak letíte do USA z týchto letísk
- Casablanca, Maroko
- Istanbul, Turecko
- Káhira, Egypt
- Ammán, Jordánsko
- Džihah, Saudská Arábia
- Rijád, Saudská Arábia
- Kuvajt, Kuvaj
- Dauha, Katar
- Abú Zabí, Spojené arabské emiráty
- Dubaj, Spojené arabské emiráty
Pasažieri si ich mohli vziať do lietadla so sebou, no nie na palubu, ale len ako batožinu uloženú v nákladnom priestore.
O tom, že rovnaký zákaz sa bude týkať aj Európanov, špekuluje sa už dlhšie, podľa portálu Daily Beast však môže byť definitívne realitou už od štvrtka.
Je to bezpečné?
„Zatiaľ nepadlo definitívne rozhodnutie, ale zvažujeme ho,“ cituje portál nemenovaného predstaviteľa amerického ministerstva pre národnú bezpečnosť.
Podľa agentúry Reuters nie je známy presný termín, kedy zákaz oznámia, no vo štvrtok o tom budú oficiálne rokovať predstavitelia americkej bezpečnosti so zástupcami leteckých úradov.
Niektorí bezpečnostní experti upozorňujú, že obrovské množstvo elektroniky v podpalubnom priestore môže, naopak, predstavovať ešte väčšie riziko.
Dôvodom sú často nestabilné lítium-iónové batérie, ktoré sa môžu samovoľne vznietiť a spôsobiť požiar. Americké letecké úrady zaznamenali vlani až 33 incidentov, pri ktorých osobné elektronické zariadenia na palubách spôsobili požiarne poplachy.
Ak by sa vznietili v batožinovom priestore, mohli by sa skončiť oveľa horšie.