PRAHA. Demonštrácie za odvolanie ministra financií ČR Andreja Babiša a odstúpenie českého prezidenta Miloša Zemana sa v stredu podvečer začali za účasti tisícok občanov na Václavskom námestí v Prahe i v Brne.
Menej početné protestné akcie sa však konajú aj v ďalších krajských mestách, ako sú České Budějovice, Liberec, Olomouc, Plzeň a Zlín.

Prečo?Preto!
Demonštrácia v Prahe pod názvom "Prečo? Preto!" je reakciou na minulotýždňový inzerát lídra hnutia ANO s jeho podobizňou s prelepenými ústami zverejnený v celoštátnych denníkoch, v ktorom tvrdil, že sa ho koaliční partneri chcú zbaviť.
Zeman vyvolal nevôľu organizátorov, ktorí tvrdia, že chcú vyslať hlavne signál o značnom množstve ľudí nesúhlasiacich s oligarchickým správaním sa Andreja Babiša a konaním hlavy štátu v období vládnej krízy.
Nepáči sa im hlavne postup pri nedávnom akte na Pražskom hrade, na ktorý premiér Bohuslav Sobotka prišiel bez demisie iba na konzultácie, avšak prezident pripravil všetko pre jeho rezignáciu, poďakoval mu za prácu a konštatoval, že nevidí dôvod na zopakovane tejto procedúry.
Demonštrácia v českej metropole prilákala v hornej časti Václavského námestia podľa odhadov polície asi 20-tisíc ľudí.
V strednej časti námestia vyzývatelia Miloša Zemana v blížiacich sa prezidentských voľbách, textár Michal Horáček i lekár Marek Hilšer, zbierali podpisy na podporu svojich kandidatúr.
V Brne na Námestí slobody sa podľa odhadov zišlo asi 2000 občanov.
Nedošlo k fyzickému kontaktu
Riešenie krízy neprinieslo ani večerné stretnutie Zemana s vedúcimi predstaviteľmi koaličných strán v Liberci.
Prvý podpredseda ČSSD Milan Chovanec, ktorý na schôdzke zastupoval neprítomného premiéra Sobotku, ktorý je na návšteve Luxemburska, ako aj predseda ľudovcov z KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v Liberci potvrdili, že ich strany trvajú na odvolaní Babiša. Ten bol ďalším účastníkom stretnutia ako predseda koaličného hnutia ANO.
Chovanec hovoril pred novinármi o vecnej, pomerne dlhej debate, počas ktorej prítomní prediskutovali možnosti, ktoré prichádzajú do úvahy. Telefonicky už informoval premiéra Sobotku o priebehu stretnutia.
Zeman sa kríze, na ktorej vyriešenie stačí podľa Chovanca rezignácia Babiša, bude venovať po návrate z návštevy Číny, dodal zástupca ČSSD na schôdzke.
"Nedošlo k fyzickému kontaktu. Názory sme si vymenili," povedal na margo atmosféry rokovania predseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Podľa jeho názoru bolo stretnutie dôkazom toho, že sa hlava štátu usiluje o odblokovanie situácie. Predložený návrh prezidenta prerokujú zainteresované strany, kým bude hlava štátu na zahraničnej návšteve.
KDU-ČSL má záujem na pokračovaní súčasnej trojkoalície, vyplynulo z Bělobrádkových slov. Okolnosti zvolania stretnutia v Liberci kritizoval podľa informácií českých médií neprítomný premiér Sobotka. Ten sa o iniciatíve hlavy štátu dozvedel - podobne ako jej ďalší aktéri - na poslednú chvíľu, konkrétne už na letisku pred odletom na zahraničnú cestu.
Podľa jeho slov to ilustruje politiku Pražského hradu. Bolo to zbytočné a malicherné, dodal.
Uznesenia po ôsmich hodinách
Situácii sa v stredu venovali aj poslanci, ktorí sa zaoberali nahrávkami Babiša na stretnutiach s medzičasom prepusteným novinárom denníka MF DNES Marekom Přibilom.
Poslanci na návrh ODS schválili uznesenie, v ktorom snemovňa konštatuje, že Babiš vo svojich verejných vystúpeniach opakovane klamal a zneužíval svoje médiá na kompromitáciu politických súperov.
Naopak, prítomní zákonodarcovia odmietli návrh uznesenia Matěja Fichtnera (ANO), podľa ktorého okrem iného zlyhal premiér Sobotka pri výkonu funkcie, destabilizoval krajinu a svojím konaním vyvolal vládnu a ústavnú krízu, v dôsledku čoho ho snemovňa mala vyzvať, aby sa ihneď vzdal funkcie.
Poslanci však schválili ďalší návrh z dielne ODS s úpravou lídra TOP 09 Miroslava Kalouska, v ktorom snemovňa vyzýva prezidenta Zemana, aby pri výkone svojej funkcie dôsledne a bez zbytočného odkladu dodržiaval Ústavu ČR.
Snemovňa odmietla vyzvať premiéra Sobotku na demisiu vlády a prezidenta Zemana, aby ju prijal. Za tento návrh z dielne hnutia Sloboda a priama demokracia Tomia Okamuru hlasovalo iba deväť zo 119 zákonodarcov.
Rovnaký subjekt nepochodil ani s návrhom, aby snemovňa pozvala Zemana so zámerom objasnenia svojich postojov k ústavnému riešeniu krízy.
Väčšinou 77 hlasov poslanci na návrh českomoravských komunistov z KSČM konštatovali, že sa vládna kríza parlamentnou diskusiou Babišovi nevyriešila, ale prehĺbila. Snemovňa preto vyzvala Sobotku, aby na nasledujúcej schôdzi informoval poslancov o ďalšom postupe riešenia vládnej krízy.
Komisia: Zemanovou povinnosťou je odvolať Babiša
Ústavná komisia českého Senátu jednohlasne konštatovala, že ústavnou povinnosťou prezidenta Zemana je neodkladne a bezpodmienečne odvolať Babiša z funkcie ministra financií, ako to navrhol premiér Sobotka.
Členovia grémia súčasne podporili prípadný zámer predsedu vlády podať v rovnakej veci kompetenčnú žalobu na Ústavný súd ČR.
Aj keď kritici prezidenta z radov senátorov zatiaľ zrejme počkajú na ďalší vnútropolitický vývoj v krajine, z uznesenia komisie vyplýva, že Senát využije v prípade potreby všetky možnosti na ochranu ústavného poriadku.