BERLÍN. Severonemecké mesto Hamburg v stredu odhalilo pamätník svojim židovským a rómskym obyvateľom, ktorí sa počas druhej svetovej vojny stali obeťami nacistického holokaustu.
Pamätník sa nachádza na bývalej železničnej stanici, z ktorej bolo v rokoch 1940-45 vlakmi do get a koncentračných táborov odvezených 8071 ľudí. Väznenie prežilo len málo z deportovaných.
Na pamätnej tabuli sú mená viac ako 7700 identifikovaných obetí holokaustu. Súčasťou pamätníka je aj časť pôvodného koľajiska a chodník vedúci k neďalekým dokumentačným strediskám, ktoré sa otvoria v roku 2020.
Miesto hanby
Primátor Hamburgu Olaf Schulz v stredu počas slávnostného otvorenia pamätníka uviedol, že "toto je miesto hanby a smútku, ale odteraz aj dôstojným miestom spomienky."
Nacistické Nemecko a jeho spojenci počas druhej svetovej vojny prenasledovali a hromadne vyvražďovali niektoré etnické, náboženské, či politické skupiny obyvateľstva.
Najpočetnejšími obeťami holokaustu boli Židia - o život ich prišlo okolo šesť miliónov.
Otvorene o minulosti
Okrem Židov však boli vyvražďovaní aj príslušníci niektorých slovanských národov alebo Rómovia. Terčom likvidácie sa stali aj homosexuáli, príslušníci náboženskej sekty Svedkovia Jehovovi, ľudia s telesným či duševným postihnutím či politickí odporcovia nacizmu z radov komunistov, anarchistov a demokratov.
Nemecko je v povojnovom období často vyzdvihované za otvorenosť, s ktorou pristupuje k vlastnej minulosti: v krajine sa nachádzajú mnohé múzeá, pamätníky a umelecké projekty, ktoré pripomínajú túto časť nemeckých dejín, konštatovala agentúra AP.