JUBA. Z Južného Sudánu utiekol pred eskalujúcim ozbrojeným konfliktom viac než milión detí. Informovala o tom v pondelok OSN.
Rovnaké číslo sa vzťahuje tiež na deti, ktoré museli opustiť svoj domov, ale ostávajú v Južnom Sudáne. Priblížila situáciu v tejto africkej krajine Leila Pakkalaová, regionálna riaditeľka Detského fondu OSN (UNICEF).
Deti tvoria až 62 percent z celkovo 1,8 milióna juhosudánskych utečencov, ktorí od vypuknutia konfliktu odišli do susedných krajín, odhalili najnovšie štatistiky OSN.
Podľa hrubých odhadov OSN až 75-tisíc detí žije osamote alebo bez rodiny.
Tieto deti sa stávajú súčasťou rozsiahlej utečeneckej krízy, ktorá má vplyv aj na situáciu v Európe.
Život detí, ktoré ostali v Južnom Sudáne, je podľa hodnotenia OSN zlý. Príkladom je, že až 75 percent z nich nechodí do školy. Ide tak o krajinu s celosvetovo najvyšším percentom detí bez školského vzdelania.
Humanitárna kríza v Južnom Sudáne je dôsledkom ozbrojených etnických násilností, ktoré vypukli krátko po jeho vzniku v roku 2011 a vyostrili sa v polovici decembra roku 2013. V auguste 2015 dosiahli znepriatelení politici prezident Salva Kiir a jeho zástupca Riek Machar dohodu o prímerí, ale boje Južnom Sudáne pokračujú.