PARÍŽ, BRATISLAVA. Do zbrane, občania! Vytvárajte pluky! Kráčajme! Kráčajme! Slová Marseillaisy, francúzskej hymny, väčšinou sprevádzajú víťazov prezidentských volieb, no v nedeľu to spočiatku bolo ináč.
Keď na pódium postavené priamo na nádvorí parížskeho Louvru vychádzal Emmanuel Macron, hrala mu Óda na radosť. Hymna Európskej únie. Ako by Macron Francúzom odkazoval, že si nezvolili len svojho lídra, ale lídra ďalšej integrácie celej Európy.
Kampaň o Európe
Macron postavil svoju kampaň aj na európskych témach. Kým jeho hlavná súperka nacionalistka Marine Le Penová hovorila o kontrolách na hraniciach a odmietnutí imigrantov, Macron voličom vysvetľoval, že Francúzsko musí pomôcť utečencom. Kým Le Penová chcela uprednostňovať francúzskych robotníkov a vrátiť frank ako menu, Macron opakoval, že Francúzsko môže byť úspešné len ako súčasť úspešnej Únie.
„Macron víťazstvom ukázal, že populizmus sa dá poraziť, čo mu pomôže pri presadzovaní jeho programu,“ hovorí pre SME Florent Parmentier z prestížnej parížskej školy Sciences Po. „Ak sa mu naozaj podarí zmeniť Francúzsko, budú ho musieť brať vážne aj na európskej úrovni,“ dodáva.

Macronovi síce v kampani jeho oponenti vyčítali, že má málo skúseností z politiky, najvyššie sa „dostal“ na post ministra hospodárstva, no jeho tím tvrdí, že v európskych otázkach je doma.
Pozná aj prostredie summitov, keďže ešte ako poradca odchádzajúceho prezidenta Francoisa Hollanda zastupoval Francúzsko na dôležitých rokovaniach, napríklad o finančnej kríze na úrovni G7 či G20. Počas krízy zas pracoval ako bankár, pozná teda aj finančné trhy.