WASHINGTON. Každý deň prekračujú hranicu, aby mohli ísť do školy. Hraničný plot je hneď za ich školským dvorom a pohraničných policajtov stretávajú každý deň tak ako svojich spolužiakov.
Reč je o žiakoch základnej a strednej školy v americkom meste Calexico pri hranici s Mexikom.

Rutina na hranici
"Zobudiť sa, prejsť cez hranicu, ísť do školy: toto je pre niektorých mexických žiakov denná rutina," napísal denník Los Angeles Times.
Calexico je malé, pokojné mesto na juhu Kalifornie. Na opačnej strane hranice - v Mexiku - je veľké a rušné mesto Mexicali. Práve odtiaľ pochádza väčšina z približne 300 žiakov americkej súkromnej cirkevnej školy. Škola sa nachádza len 15 metrov od hraničného plota.
"Milujem život na hranici. Práve teraz môžem povedať: ó, mama a tata sú v Mexiku a ja som v Spojených štátoch!" opísal svoje pocity 11-ročný školák Ailani.

Policajtov si ani nevšimnú
Zo školského dvora môžu deti pozorovať rušný hraničný priechod a vždy prítomnú kolónu áut čakajúcich na prechod do Spojených štátov.
"Keď okolo prejde na bicykli pohraničná polícia, žiadny zo žiakov si to ani nevšimne," vysvetľuje Los Angeles Times to, aké je dianie okolo hranice pre deti bežnou záležitosťou.
Školáci z Mexika musia ráno vstávať veľmi skoro, pretože po ceste do školy ich čaká dlhá rada na hraničnom priechode. Ich rodičia platia školné od 355 do 644 dolárov mesačne, len aby ich deti mohli chodiť do kvalitnej súkromnej školy s americkým vzdelávacím systémom.
"Vzdelanie je jediný spôsob boja proti chudobe, korupcii a všetkým obmedzeniam, ktoré táto krajina má. Najľahšie by pre mňa bolo poslať ich do štátnej školy neďaleko odtiaľto. Nemusela by som platiť všetky tie peniaze. Ale chcem pre ne lepšie veci než tie, ktoré teraz v Mexiku bežne máme," povedala mexická lekárka, ktorej tri deti chodia do súkromnej školy za hranicou.

Hranica bola iba značkou
"Moji rodičia nemajú vzdelanie. Nemuseli by toto robiť, ale robia. Beriem to ako motiváciu uspieť v živote," povedal stredoškolák Salvador, ktorého rodičia nedokončili ani strednú školu, ale jeho tri sestry už majú vysokoškolský diplom a on ich chce nasledovať.
"Pre mnohých tu žijúcich ľudí nie je plot, ktorý oddeľuje dve krajiny, ani opevnením proti invázii, ani zlou predtuchou či stopkou pre nádeje imigrantov. Je to pozemská súčasť prostredia, ktorá musí byť každý deň prekročená na ceste za životom, prácou a štúdiom. Hranica, ktorá oddeľuje Calexico v Kalifornii a Mexicali v Mexiku, bola po generácie viac iba akousi značkou než bariérou," napísal denník.
Mestá sú takmer spojené, Calexico je akoby predmestím Mexicali. Ľudia majú rodiny na oboch stranách hranice. V Calexicu stojí hneď pri plote nákupné centrum, ktoré priťahuje nakupujúcich z Mexika. Mexicali zase láka Američanov svojím nočným životom, reštauráciami a lacnými zdravotníckymi službami.

Trump to vidí inak
Cez hraničný priechod prejde ročne z Mexika do USA osem miliónov vozidiel a 4,5 milióna chodcov. Tamojšia pohraničná stráž má v pláne investovať 370 miliónov dolárov do rozšírenia priechodu pre autá aj chodcov, aby sa znížil dlhý čakací čas na hranici.
Prezident Donald Trump však chce na hranici postaviť nepreniknuteľný múr.
Predstavitelia okresu Imperial, v ktorom Calexico leží, už poslali členom Kongresu list uvádzajúci, že peniaze od daňových poplatníkov by bolo lepšie použiť na modernizáciu starnúceho hraničného priechodu než na výstavbu múra.
"Priechod je pre túto oblasť životne dôležitý. Miestne komunity spolupracujú, aby tu udržali život a biznis. Je tu len veľmi málo ľudí, ktorí robia niečo zlé. Väčšina ľudí prechádzajúcich cez hranicu sú dobrí, úprimní ľudia," povedal pre Los Angeles Times riaditeľ pohraničnej stráže v Calexico David Salazar.