BRUSEL. Víťazstvo centristického kandidáta Emmanuela Macrona v nedeľňajšom druhom kole francúzskych prezidentských volieb privítali aj hlavné európske politické strany.
Mnohí politici však vyjadrili znepokojenie nad vysokým percentom voličských hlasov pre kandidátku Národného frontu (FN) Marine Le Penovú a nad rozpoltenosťou francúzskeho elektorátu.

Juncker medzi prvými
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker krátko po oznámení prvých výsledkov volieb, ktoré už jasne naznačili Macronovo víťazstvo, budúcemu prezidentovi Francúzska zaslal krátky blahoprajný telegram.
“Nemám ani najmenšiu pochybnosť, že budeme dobre spolupracovať.
„
"Chcem Vám zablahoželať za víťazstvo v prezidentských voľbách vo svojom mene ako aj v mene kolégia komisárov," napísal šéf exekutívy EÚ.
A dodal, že osobne víta myšlienky, ktoré Macron obhajoval pred voľbami a to je silná a pokroková Európa, ktorá chráni všetkých svojich občanov. "Dúfam, že počas vášho prezidentského pôsobenia Francúzsko bude pokračovať v diskusii o budúcnosti Európy," dodal Juncker.
Stále znepokojení Le Penovou
Strana európskych socialistov (PES) vo vyhlásení jej predsedu Sergeja Staniševa víta zvolenie Macrona za prezidenta Francúzska, zároveň však vyjadruje hlboké znepokojenie nad silným počtom hlasov pre Le Penovú.
"Macron teraz čelí vážnym výzvam. Musí riešiť podmienky, ktoré viedli k tomu, že tak veľa francúzskym voličov sa rozhodlo pre krajne pravicového a populistického kandidáta," uviedol Stanišev v správe pre médiá. Vyjadril nádej, že Macron bude plniť svoju silne proeurópsku agendu na ktorej postavil predvolebnú kampaň.

Merkelová sa teší na spoluprácu
Nemecká kancelárka Angela Merkelová privítala nedeľňajšie zvolenie Emmanuela Macrona za nového francúzskeho prezidenta. Podľa vlastných slov očakáva "s radosťou" spoluprácu s ním.
"Nemám ani najmenšiu pochybnosť, že budeme dobre spolupracovať," povedala Merkelová na straníckom podujatí v Berlíne. Macronovo "skvelé" víťazstvo ju potešilo.
"Emmanuel Macron je nositeľom nádejí miliónov Francúzov, ale aj mnohých ľudí v Nemecku a celej Európe," vyhlásila s tým, že Nemecko a Francúzsko sú osudovo prepojené a čelia spoločným výzvam, aby EÚ viedli k dobrej budúcnosti.
Mayová: Macron je silný, môžeme to pocítiť pri brexite
Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila, že po zvolení Emmanuela Macrona je ešte dôležitejšie, aby ju voliči podporili v blížiacich sa voľbách a posilnili tak pozíciu Spojeného kráľovstva na rokovaniach o vystúpení z Európskej únie.
Macron "bol zvolený so silným mandátom, ktorý si môže vziať so sebou ako silnú pozíciu na rokovaniach" o brexite, zdôraznila Mayová. Predsedníčka britskej vlády vyhlásila predčasné voľby na 8. júna s tvrdením, že jej Konzervatívna strana potrebuje väčšiu väčšinu v parlamente, aby mohla stáť pevne voči EÚ - a vyrokovať s ňou dohody.
Mayová označila za veľmi malú pravdepodobnosť, že Macron zruší dohodu, ktorá umožňuje vykonávať britské pohraničné kontroly na francúzskej pôde v Calais - a udržať migrantov tam. Macron uviedol, že chce o tejto dohode znova rokovať. Britská premiérka dnes povedala, že jej argumentom bude, že existujúce riešenie je na prospech obom krajinám.
Macronovi gratulovali Poliaci, ktorých kritizoval
Macronovi zablahoželal aj poľský prezident Andrzej Duda. "Poľsko a Francúzsko zjednocuje stáročia trvajúce puto spolupráce a priateľstva. Som presvedčený, že odteraz budeme môcť pokračovať v tejto dobrej tradícii," uviedol Duda.
Ako poznamenala agentúra AP, Macron počas predvolebnej kampane kritizoval politické smerovanie Poľska. Tamojšia vláda podľa neho podporovala jeho rivalku Marine Le Penovú.
Predsedu vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynského Macron zaradil do skupiny "režimov", na čele ktorých stoja aj maďarský premiér Viktor Orbán a ruský prezident Vladimir Putin.
Macron ešte v apríli po návšteve továrne spoločnosti Whirlpool v meste Amiens, ktorá má byť presunutá do Poľska, hovoril s regionálnym denníkom La Voix du Nord.
Povedal mu, že ak sa stane prezidentom, podporí uvalenie sankcií EÚ na Poľsko, ktoré podľa neho "porušilo všetky pravidlá EÚ" a využíva fiškálne rozdiely vo svoj prospech.
Šéf diplomacie bol prekvapený
Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszcykowski reagoval slovami, že vyjadrenie kandidáta Macrona o Poľsku spochybňuje samotné základy Európskej únie a princíp priateľstva s Poľskom.
"Vo svojom vyjadrení Macron spochybnil základy jednotného európskeho trhu. To sú prekvapivé slová od politika zastupujúceho zakladajúcu krajinu EÚ," povedal Waszczykowski. Podľa ministra sú Macronove slová neprijateľné, treba ich však posudzovať v kontexte francúzskej predvolebnej kampane.
“Bolo zabránené tomu najhoršiemu.
„
Maďarský prezident János Áder v blahoprajnom telegrame uviedol, že Maďarsko vníma Francúzsko ako svojho dôležitého partnera a spojenca.
Maďarská hlava štátu vyjadrila presvedčenie, že pokračovaním tradične dobrej spolupráce sa podarí v nadchádzajúcich rokoch obohatiť vzájomné vzťahy Maďarska a Francúzska.
"Musíme sa sústrediť na budúcnosť budovania Európy, na prosperitu a bezpečnosť našich občanov, ale aj na riešenie globálnych výziev," píše Áder, ktorý blahoželal Macronovi vo svojom mene i v mene maďarského ľudu.

Úľava po voľbách
Líder frakcie socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D) Gianni Pittella privítal s úľavou výsledky volieb vo Francúzsku.
"Tvárou v tvár tmárstvu zosobnenému Národným frontom víťazstvo Emmanuela Macrona je úľavou pre Francúzsko, ale aj pre Európu. Bolo zabránené tomu najhoršiemu," povedal Pittella. Podľa jeho slov však toto víťazstvo má "horkú chuť", lebo kandidátka, ktorá sľubovala deštrukciu EÚ, získala vyše tretiny voličských hlasov. Všetci európski demokrati sa musia prebudiť," zdôraznil.
Pittella odkázal budúcemu prezidentovi, že bude musieť riešiť otázky týkajúce sa fungovania EÚ, ktoré trápia milióny Francúzov. Z pohľadu európskych sociálnych demokratov je to najmä upustenie od úsporných opatrení, väčšia flexibilita pri správe verejných financií, spravodlivejšie zdaňovanie a silný pilier sociálnych práv ako ochrana pred dôsledkami globalizácie.
Macronovu výhru privítala aj parlamentná frakcia Európski konzervatívci a reformisti (ECR). V oficiálnom komuniké konzervatívci budúcemu prezidentovi odkázali, že "nemusíme súhlasiť so všetkým, ale obaja veríme, že naša budúcnosť by mala byť postavená na nádeji a nie na strachu". ECR pri tejto príležitosti pripomenula potrebu hlbokej a konštruktívnej reformy EÚ, jej premenu na organizáciu, ktorá je zodpovedná a počúva a reaguje na priania a potreby obyčajných ľudí.

Telegram od Putina
Agentúra Interfax s odvolaním sa na tlačové oddelenie Kremľa uviedla, že ruský prezident Vladimir Putin poslal Emmanuelovi Macronovi blahoprajný telegram.
"Francúzski občania vám zverili vedenie krajiny v ťažkej dobe pre Európu a svetové spoločenstvo. Nárast hrozby terorizmu a násilného extrémizmu je sprevádzaný eskaláciou lokálnych konfliktov a destabilizáciou celých regiónov. Za týchto podmienok je obzvlášť dôležité prekonať vzájomnú nedôveru a zjednotiť úsilie na zabezpečenie medzinárodnej stability a bezpečnosti," uvádza sa v telegrame.
Putin v ňom zároveň potvrdil "pripravenosť ku konštruktívnej spolupráci na aktuálnych otázkach bilaterálnej, regionálnej a globálnej agendy. Vyjadril presvedčenie, že je to v základnom záujme národov Ruska a Francúzska".
Gratulácie k víťazstvu sa novozvolený francúzsky prezident dočkal aj od českého prezidenta Miloša Zemana, ktorý ho zároveň pozval na štátnu návštevu Českej republiky.
"Pevne verím, že sa nám podarí nájsť príležitosť na osobné stretnutie a že tak budeme môcť zo svojich funkcií prispieť k ďalšiemu prehĺbeniu a rozvoju tradičného priateľstva medzi našimi krajinami," napísala v blahoprajnom telegrame hlava štátu.
Loading
...
Pozvanie na Pražský hrad
Zeman Macrona s manželkou Brigitte pozval do Česka. "Bolo by mi potešením, keby som vás mohol privítať na Pražskom hrade, prastarom sídle českých kráľov," uviedol.
Český premiér Bohuslav Sobotka uviedol, že je rád, že sa voliči rozhodli pre Francúzsko, ktoré bude naďalej hrdou a silnú súčasťou EÚ. Minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek ocenil Macronovu snahu, aby Francúzsko hralo silnú a konštruktívnu úlohu v Únii.
Sobotka víťazstvo Macrona považuje za pozitívny signál nielen pre Francúzsko, ale aj pre celú EÚ a aj pre ČR. "Francúzski voliči dali jasne najavo, že odmietajú nacionalizmus, populizmus a izoláciu svojej krajiny," napísal vo vyhlásení Sobotka.
V podobnom duchu sa vyjadrili aj vicepremiér a predseda KDU-ČSL Pavel Belobrádek, minister financií a šéf ANO Andrej Babiš, predseda TOP 09 Miroslav Kalousek či predseda Snemovne Jan Hamáček.
Tešia sa aj na Slovensku
Prezident Andrej Kiska zablahoželal Macronovi v mene občanov Slovenskej republiky, ako aj v mene svojom k zvoleniu za prezidenta Francúzskej republiky.
"Vážený pán novozvolený prezident, Vaše víťazstvo je šťastným dňom pre všetkých,ktorí veria v jednotnú a silnú Európu. Spolupráca v Európskej únii založená na spoločných hodnotách je pre nás nenahraditeľná a vďaka nej sme schopní prekonať všetky výzvy dnes aj v budúcnosti," uviedol v blahoprajnom telegrame Kiska.
Macronovo víťazstvo prívitali aj slovenský premiér Robert Fico a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.
"Francúzski občania si vybrali v slobodných voľbách svojho prezidenta a toto rozhodnutie treba rešpektovať. Verím, že táto voľba je dobrou správou pre budúcnosť Európskej únie a umožní hľadať členským štátom cestu k sebe, nie od od seba," uvádza sa v stanovisku Roberta Fica k prezidentským voľbám vo Francúzsku, o ktorom informovala hovorkyňa predsedu vlády SR Beatice Szabóová.
Fico zdôraznil, že Európa v období po brexite potrebuje stabilitu a konštruktívnu spoluprácu a že úloha Francúzska je v tejto oblasti nezastupiteľná. Zároveň poslal Emmanuelovi Macronovi telegram, v ktorom mu zablahoželal k zvoleniu do prezidentskej funkcie.
Francúzsko podľa predsedu parlamentu Andreja Danka ukázalo, ako zastaviť ľudí, ktorí v politike iba kritizujú a ponúkajú len konflikt a sebecké riešenia.
Víťazstvo Emmanuela Macrona je podľa Danka novou nádejou na potrebné zjednotenie Európskej únie. Ako dodal, voľba francúzskeho ľudu je lepšou cestou nielen pre nich, ale aj pre celú Európsku úniu.
Potešenie z Macronovho úspechu vyjadril na Twitteri aj minister Lajčák, ktorý v tejto súvislosti hovoril o víťazstve Európskej únie.
"Vnímame túto voľbu ako uznanie pretrvávajúcej atraktívnosti hodnôt a princípov, o ktoré sa doterajšia európska spolupráca opierala, a zároveň ako prejav vôle pokračovať v budovaní spoločného projektu," píše sa vo vyhlásení slovenského rezortu diplomacie.
Ministerstvo zdôraznilo, Francúzsko je jedným z najdôležitejších partnerov SR. "Tešíme sa na pokračovanie a ďalší rozvoj našich vzájomných vzťahov, ako aj na posilňovanie spolupráce v rámci Európskej únie a NATO," uvádza sa vo vyhlásení rezortu k druhému kolu prezidentských volieb vo Francúzsku, informoval tlačový odbor MZVaEZ SR.
Koaličná strana Most-Híd uviedla, že posledné voľby v Rakúsku, Holandsku aj vo Francúzsku sú snáď nádejou, že Európa sa pomaly vracia k zdravému rozumu, a že hlas zodpovednosti zvíťazí.
„Blahoželám Emmanuelovi Macronovi k zvoleniu za francúzskeho prezidenta. Najprv sa mu smiali, potom na neho útočili, a nakoniec vyhral. Má pred sebou ťažkú úlohu - presvedčiť Francúzov, že sa musia vydať cestou zmien a pritom nestratiť svoje základné hodnoty,“ napísal nezaradený poslanec Miroslav Beblavý na Facebooku. Podľa Veroniky Remišovej (OĽaNO-NOVA) neexistovala vo Francúzsku ideálna voľba, no Macron je podľa nej pre budúcnosť EÚ, a teda aj Slovenska, lepšia voľba.
Europoslanec Ivan Štefanec (KDH, EPP) Macronovu výhru označil za dobrú správu pre Francúzsko aj pre Európsku úniu. „Ide o ďalšiu porážku populizmu, nenávisti a ekonomického amaterizmu, ktorý je silne zastúpený aj v našom parlamente. Európa potrebuje pozitívny reštart a ten je možný urobiť len s rozumnými politikmi na čele sebavedomých národov,“ napísal poslanec Európskeho parlamentu.