MOSKVA. V Sýrii v piatok po 23.00 h SELČ začala platiť dohoda o vytvorení tzv. bezpečnostných zón. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) informovalo, že krátko po začatí platnosti dohody neboli zaznamenané prípady jej porušenia.
Agentúra AP spresnila, že zóny, kde má dôjsť k deeskalácii napätia, sa nachádzajú väčšinou v tých oblastiach Sýrie, ktoré sú ovládané opozíciou.
Dohoda má podporu aj zo strany OSN. Sýrska opozícia ju však odmieta a kritizuje s tým, že dokument nemá legitimitu. USA, ktoré neboli v tíme vyjednávačov o tejto dohode, v súvislosti s ňou deklarovali, že "je dôvod na opatrnosť".
Sýrska opozícia má určité pochybnosti ohľadne možnej implementácie dohody aj vzhľadom na úlohu Iránu ako ručiteľa tohto dokumentu.

Kremeľ je za dohodu s USA
Vedenie ruskej armády v piatok uviedlo, že dohoda o vytvorení takýchto zón, ktorú vo štvrtok počas mierových rokovaní v kazašskej Astane podpísali Turecko, Rusko a Irán, by mohla byť neskôr rozšírená aj o ďalšie oblasti v tejto vojnou zničenej krajine.
Moskva okrem toho avizovala, že by chcela obnoviť dohodu so Spojenými štátmi, na základe ktorej by obe krajiny skoordinovali svoje letecké operácie v Sýrii a zmenšili tak riziko vzájomnej kolízie.
Rusko pozastavilo zmienenú dohodu o vojenskej spolupráci s USA v Sýrii po raketovom útoku na leteckú základňu sýrskej armády Šajrát, ktorým Spojené štáty reagovali na chemický útok v meste Chán Šajchún v provincii Idlib.
Náčelník hlavného operačného oddelenia generálneho štábu ruských ozbrojených síl Sergej Rudskoj v tejto súvislosti povedal, že ruskí hodnostári plánujú už čoskoro prediskutovať obnovenie dohody so svojimi americkými náprotivkami.
V réžii Ruska, Turecka a Iránu
Rudskoj zároveň uviedol, že v bezpečnostných zónach budú mať riadenie, ako aj prevádzku kontrolných stanovíšť a pozorovateľní na starosti Rusko, Turecko a Irán. Dodal však, že po vzájomnej dohode týchto troch garančných krajín sa k nim môžu pridať aj ozbrojené sily ďalších štátov. Nijaké bližšie podrobnosti ale neuviedol.
Turecko, Rusko a Irán podpísali vo štvrtok memorandum o vytvorení štyroch tzv. bezpečnostných zón v Sýrii s cieľom zmierniť tamojšiu humanitárnu krízu. Moskva oznámila, že spraví všetko pre to, aby nad vymedzenými oblasťami nemohli lietať vojenské lietadlá.
Dohoda vznikla na mierových rokovaniach o Sýrii, ktoré sa konali v kazašskej Astane. Svojich zástupcov na nich mali aj USA, podľa amerického ministerstva zahraničných vecí však neboli "priamym účastníkom" a nie sú účastníkom tejto dohody.
Určité pochybnosti ohľadne možnej implementácie dohody vyjadrila aj sýrska opozícia, ktorej sa zároveň nepáči úloha Iránu ako ručiteľa tohto dokumentu.
Loading
...