BERLÍN. Na nedávnom mítingu vo francúzskom Lille útočila nádejná krajne pravicová prezidentská kandidátka Marine Le Penová niekoľkokrát na jednu osobu, ktorá je jej dlhodobým terčom na ceste k nedeľným voľbám.
Nebol to však jej súper Emmanuel Macron.
Jej terčom bola nemecká kancelárka Angela Merkelová.
„Nechceme tu migrantov madame Merkelovej,“ povedala za potlesku Le Penová, zdôrazňujúc zahranične znejúce meno kancelárky.
„Nemyslíte si, že madame Merkelová je jedom pre Európu?“ dodala Le Penová o dva dni neskôr v rozhovore pre BBC. „Pustila sem 1,5 milióna migrantov. To nie je škodlivé? Na všetky európske národy uvrhla úsporné opatrenia, to nie je škodlivé?“
Le Penovej hnev ukazuje trend, ktorý sa objavuje naprieč voľbami a populistickými hnutiami od Francúzska cez Taliansko, Britániu až po Nemecko: za všetko treba viniť Merkelovú.

Symbol zla a brexitu
Odkedy bol zvolený za prezidenta Donald Trump, niektorí označili vyrovnanú nemeckú kancelárku za nového lídra slobodného sveta. Otvorením dverí pre utečencov ukázala humanitárnu cestu z krízy.
Jej vyrovnaná diplomacia udržiavala ukrajinskú krízu ako tému. A jej nástojčivosť na tvrdých fiškálnych pravidlách vytiahli skoro zbankrotované Grécko aj Európu späť z finančného dna.
To je prinajmenšom jeden pohľad na vec.
Ten druhý je Merkelová objavujúca sa na všetkých protestoch a mítingoch ako symbol všetkého zlého, čo predstavuje Európska únia s nemeckou dominanciou. V čase, keď v Európe tento rok prebieha niekoľko kľúčových volieb (vrátane tých nemeckých), je Merkelová nielen symbolom rozhodnosti, ale aj rozdelenia.
Jej pôvodná politika vítania utečencov priniesla nielen do Nemecka, ale aj do mnohých malých miest aj veľkomiest v Európe veľké výzvy – ako integrovať státisíce nových moslimských prišelcov.
Trvala na tom, aby štáty šetrili a mali vyrovnaný rozpočet, čo aj s pomocou obchodu so susednými krajinami spravilo z Nemecka ekonomickú veľmoc. Iné európske štáty pritom v tom istom čase vysokú nezamestnanosť a stagnáciu riešili ekonomickými stimulmi.

Môže za Le Penovú?
Nemecká nálepka na EÚ bola aj témou protestov počas minuloročného hlasovania Británie o brexite. Dnes Merkelovej kritici trvajú na tom, že jej politika je aspoň čiastočne zodpovedná za celoeurópsky nárast populistických hnutí, ako je aj rast Le Penovej, ktorá chce z EÚ odísť.