
NICE, BRATISLAVA. Fatima Charrihiová išla počas sviatku dobytia Bastilly so svojimi vnúčatami do centra Nice na zmrzlinu.
Bol rok 2016 a táto moslimka v hidžábe sa vtedy stala prvou obeťou útočníka, ktorý kamiónom vrazil do davu a zabil 86 ľudí.
Jej rodina si priamo na mieste vypočula urážky. Dokonca aj pri tom, ako kľačali nad prikrytým telom Fatimy. Nazývali ich teroristami, len preto, že aj pozostalí mali na hlavách šatky.
„Už tu takých ako vy nechceme,“ vypočula si krátko po útoku Fatimina dcéra Hanane. Tá o pocitoch moslimky žijúcej v súčasnom Francúzsku a najmä počas kampane, v ktorej sa téma identity a islamu opäť stala ústrednou, napísala knihu.
„Som Francúzka, milujem túto krajinu a ľudia mi hovoria, nie, ty nemôžeš milovať Francúzsko,“ povedala pre Guardian. „Všetok čas, ktorý politici plytvajú na reči o identite, by namiesto toho mohli venovať bojom proti nezamestnanosti, vytváraniu pracovných miest.“

Smrteľné nebezpečenstvo
Islam bol v kampani jednou z hlavných tém najmä pre krajne pravicovú kandidátku Marine Le Penovú. Islamský fundamentalizmus je podľa nej pre Francúzsko „smrteľným nebezpečenstvom“.
Vo svojom programe navrhuje napríklad zakázať zabíjanie zvierať podľa islamskej tradície halal (prerezanie tepny, aby zviera zomrelo na vykrvácanie) alebo nosenie tradičného moslimského odevu na verejných miestach.