PRAHA. Česká opozičná strana TOP 09 žiada vypísanie predčasných parlamentných volieb v čo najkratšom možnom termíne. Zeman chce Sobotkovu demisiu prijať len ako osobnú rezignáciu s ponechaním ostatných vládnych predstaviteľov v ich funkciách.
Predstavitelia TOP 09 by chceli presadiť čo najrýchlejšie zvolanie mimoriadnej schôdze Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky, na ktorej by poslanci rozhodli o jej rozpustení a súčasne by došlo k vypísaniu predčasných volieb. Iformovali o tom denník Právo a server Novinky.cz.
"Nemôžeme akceptovať, aby ďalej pokračovala vláda, ktorej minister financií je vyšetrovaný pre daňové a dotačné podvody. Cítime sa byť súčasťou západoeurópskych demokracií, a to v západných demokraciách nemá obdoby," tvrdí šéf poslancov TOP 09 Michal Kučera. Podľa opozičného poslanca by bolo najlepšie, ak by sa predčasné voľby uskutočnili už v júni.

Konflikt záujmov
Podobné stanovisko prezentovali na štvrtkovej schôdzke zástupcov parlamentných klubov jednotlivých strán s predsedom Poslaneckej snemovne Janom Hamáčkom (ČSSD) aj českomoravskí komunisti z KSČM.
Predseda ich parlamentného klubu Pavel Kováčik pripomenul, že to bola KSČM, ktorá chcela predčasné voľby už v januári.
Podpredsedníčka klubu opozičnej Občianskej demokratickej strany (ODS) Jana Černochová priznala, že na rokovaní sa chcela oboznámiť s prioritami jednotlivých strán, aby sa
dôležité normy stihli prerokovať ešte do konca volebného obdobia, respektíve názory na to, ako by ich prerokovanie ovplyvnili eventuálne predčasné voľby.
Koaličné subjekty chcú pokračovať až do volieb v riadnom októbrovom termíne. "Vládna koalícia má záujem, aby snemovňa ďalej fungovala a schvaľovala zákony tak, ako je to naplánované," zhrnul ich postoje na stretnutí s Janom Hamáčkom podpredseda hnutia ANO Jaroslav Faltýnek.
Hamáček pri tejto príležitosti povedal, že ak dostane žiadosť o zvolanie mimoriadnej schôdze, tak sa opäť stretnú šéfovia parlamentných klubov všetkých strán, aby celú problematiku prerokovali.

Proti voľbám aj úradníckej vláde
Líder ľudovcov z KDU-ČSL, český vicepremiér Pavel Bělobrádek, ktorého vo štvrtok prijal na Pražskom hrade prezident ČR Miloš Zeman, nie je podobne ako hlava štátu ani stúpencom vytvorenia úradníckej vlády, ani vypísania predčasných volieb.
Obe strany by podľa Bělobrádkových slov privítali čo najrýchlejšie riešenie súčasnej vládnej krízy v Česku.
Nič na tom nemení ani fakt, že premiér Bohuslav Sobotka podá formálne demisiu do rúk prezidenta až po návrate Zemana z oficiálnej návštevy Čínskej ľudovej republiky, teda za asi 14 dní. Podľa Bělobrádka na to má ústavné právo a nezostáva nič iné, iba to rešpektovať.
Zeman sa podľa denníka Právo pokúsi prijať demisiu Sobotku iba ako jeho osobnú rezignáciu s tým, že by zvyšok vlády zostal vo funkciách.
Líder ľudovcov odmietol špekulovať o prípadnom novom premiérovi. Podľa jeho názoru sa však nedá vylúčiť, že by nová vláda bola bez Sobotku i jeho hlavného oponenta, vicepremiéra a ministra financií Andreja Babiša. Zeman takúto možnosť odmieta.
Zeman má podľa Bělobrádkových slov k dispozícii právne analýzy, podľa ktorých nemusí Sobotkova demisia znamenať rezignáciu celej vlády, čo je však v rozpore s názorom premiéra. Bělobrádek poznamenal, že aj on videl analýzy s opačným záverom.
Sobotka zamieril vo štvrtok na Pražský hrad so zámerom prekonzultovať s prezidentom Zemanom aktuálnu situáciu okolo vlády a predstaviť mu rýchle riešenie vládnej krízy, ktoré mieni presadzovať ČSSD. Zeman Sobotkovi poďakoval za jeho prácu a požiadal ho o zotrvanie vlády, ktorá však nemá do vymenovania nového premiéra prijímať akékoľvek závažné rozhodnutia.
Zeman odišiel hneď ako Sobota začal hovoriť o neskoršej demisii. Sobotka to komentoval ako ukážku úrovne rokovaní na hrade.
Loading
...
Sobotkov nástupca
Novým českým premiérom, nástupcom Bohuslava Sobotku na čele vládneho kabinetu, by sa mohol stať šéf diplomacie Lubomír Zaorálek alebo minister vnútra Milan Chovanec, ak by Zeman umožnil zostaviť novú vládu ČSSD.
O tejto predstave Bohuslava Sobotku hovoril vo štvrtok pred novinármi minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek, ktorého v uplynulých dňoch označil za vhodného potenciálneho kandidáta na post premiéra aj líder koaličného hnutia ANO Andrej Babiš.
Práve on mal, naopak, značné výhrady, k prípadnému pôsobeniu šéfa rezortu vnútra Milana Chovanca na čele vládneho kabinetu.
Zaorálek však upozornil, že vedenie ČSSD zatiaľ žiadneho kandidáta na post premiéra neurčilo. Minister, ktorý bude už na budúci týždeň sprevádzať prezidenta Miloša Zemana na oficiálnej návšteve Číny, pripustil, že by s hlavou štátu mohol hovoriť o vládnej kríze aj počas tejto cesty.
Osobne by ho však prekvapilo, ak by sa demisia týkala iba premiéra, ako to vyplýva z niektorých právnych analýz. Poznamenal však, že nie je právnikom, preto sa k veci podrobnejšie nevyjadrí.