
PARÍŽ, BRATISLAVA. Je týždeň po voľbách. Francúzsko a Európa sa pomaly spamätávajú, no pohľad na Marine Le Penovú, ako kráča po červenom koberci k Francoisovi Hollandovi, je pre mnohých stále šokom.
Preberanie Elyzejského paláca trvá len niekoľko minút. Hollande Le Penovej zdvorilostne zablahoželá, nasadne do limuzíny a odchádza do politického dôchodku.
V pozadí počuť pouličné protesty, no tie už nič nezmenia. Francúzsko má novú prezidentku, krajnú pravičiarku Le Penovú, ktorá sľubuje, že krajinu zmení od základov.

Odmeranosť v Bruseli
Ani v kampani však nepredniesla presné plány, hovorila skôr o podobe Francúzska pod jej vedením, nie o tom, ako sa k tejto podobe chce dostať. A tak začína len veľmi pomaly.
Vyjadrenia má silné, no politické postavenie nie. Jej Národný front má v parlamente len dvoch poslancov, no to sa už čoskoro môže zmeniť. Už v júni sa konajú parlamentné voľby.
Ešte predtým Le Penová prichádza na svoj prvý summit do Bruselu.
Aj keď nemá podporu v parlamente, zahraničná politika je doménou prezidenta. A ona môže voličom pred voľbami ukázať, že ak budú hlasovať za jej stranu, dokáže s Bruselom naozaj zatočiť.
Marine Le Penová (48)
- Je dcérou zakladateľa krajne pravicového Národného frontu Jeana-Mariu Le Pena, odmalička sa pohybovala v politike.
- Vyštudovaná právnička prevzala stranu v roku 2011. Odvtedy sa snažila zbaviť ju imidžu antisemitskej strany.
- Za prezidentku kandidovala aj v roku 2012, získala 17,9 percenta hlasov a skončila tretia.
- V prvom kole tohtoročných volieb skončila na druhom mieste s 21,3 percenta hlasov.
Lídri členských štátov jej rovnako ako Hollande zdvorilo gratulujú, no nejde o vrelé privítanie.
Skôr zmes diplomatickej ostýchavosti, odporu, strachu a neistoty. „Vitaj, Marine,“ usmieva sa naširoko maďarský premiér Viktor Orbán.