
PARÍŽ, BRATISLAVA. Už na prvý pohľad bolo jasné, akí sú odlišní.
Keď sa proti sebe pred televíznymi kamerami postavili finalisti boja o post francúzskeho prezidenta Marine Le Penová a Emmanuel Macron, navzájom si dávali najavo, ako sa nemajú radi, chvíľami sebou až opovrhovali.
„Úroveň nepriateľstva a vzájomného odporu v tejto debate prekonáva hranice. Debata Donalda Trumpa s Hillary Clintonovou bola podobná, nie som si istý, či to bolo horšie,“ porovnal francúzsku diskusiu s minuloročnou americkou redaktor Politica Nicholas Vinocur.
Debatu si podľa odhadov len vo Francúzsku pozrelo dvadsať miliónov divákov, a to sa v tom istom čase hral zápas semifinále futbalovej Ligy majstrov medzi Monakom a Juventusom Turín. Debata sa vysielala aj do sveta, napríklad televízia France 24 ponúkala aj simultánny preklad do angličtiny.
Kým Le Penová hovorila celý čas o Macronovi a o tom, prečo by bol podľa nej zlým prezidentom, Macron hovoril o svojej predstave Francúzska. Centrista Macron krajnú pravičiarku Le Penovú poúčal o základných ekonomických poučkách a opakovane jej odkázal, aby „nehovorila nezmysly“.
Už od začiatku dali kandidáti najavo, ako budú škatuľkovať svojich súperov.

Hollande junior verzus žena bez plánu
Podľa Le Penovej je Macron len poskokom neúspešného prezidenta Francoisa Hollanda, v ktorého vláde ešte minulý rok pôsobil ako minister hospodárstva. Nazývala ho Hollandom juniorom.
"Opustili ste ho len preto, aby ste sa mohli pred francúzskym ľudom tváriť, že ste niekto nový," povedala mu. Le Penová pri žiadnej téme nehovorila o podrobnostiach svojho programu, namiesto toho útočila na diskusného protivníka.
Macron zas vytváral dojem, že Le Penová nemá žiadny program, len vyvolávanie nenávisti a strachu. Le Penovej Národný front je podľa neho politickým parazitom, ktorý prežíva len vďaka chybám politického systému.
Nepriamo sa dotkli aj slovenských vyslaných robotníkov. Le Penová o cudzincoch hovorila, že berú prácu Francúzom, Macron vyhlásil, že krajina túto pracovnú silu potrebuje a podľa neho je dôležité, aby mali rovnaké pracovné aj platové podmienky ako francúzski občania.
“Euro je menou bánk, frank je menou ľudu.
„
V ekonomických otázkach mal exminister hospodárstva navrch. „Le Penová očividne nepozná Macronov program, ale zdá sa, ako keby nepoznala ani svoj vlastný. Neustála číta zo svojich poznámok,“ napísal na twitteri komentátor webu Politico Pierre Briancon. Macron pred sebou žiadne poznámky nemá.
Rozdiel v ekonomickej odbornosti sa ukázal napríklad pri téma dostupnosti liekov. Le Penová rozprávala o tom, ako chce znížiť cenu liekov. „Väčšina liekov sa vyrába v zahraničí a vy chcete zaviesť clá na dovoz,“ odpovedal jej Macron na tento argument.

Euro len pre veľkých
Iné videnie sa ukázalo aj pri téme Európskej únie. Kým Le Penová hovorila o tom, ako by získala viac prostriedkov, keby zastavila financovanie európskych projektov, Macron zdôraznil, že by to znamenalo odchod Francúzska z Únie a krajina by napriek tomu musela vyrovnať svoje záväzky z minulých rokov.
Pripomenul, že Brusel očakáva aj od odchádzajúcej Veľkej Británie, že zaplatí do európskeho rozpočtu desiatky miliárd eur.
Le Penová sľúbila, že v prípade víťazstva už v septembri vyhlási referendum o ústave a ľudí nechá hlasovať aj o členstve krajiny v Európskej únii hneď po tom, ako sa pokúsi s Bruselom vyrokovať lepšie podmienky členstva.
Úniu si predstavuje ako spolupracujúci blok suverénnych štátov. Každý s vlastnou menou a s vlastnou kontrolou hraníc. Euro môže prežiť, no len ako platidlo v medzinárodnom obchode, nie ako každodenná mena. "Euro je menou bánk, frank je menou ľudu," vyhlásila.
Macron jej na to vysvetlil, že zavedenie franku by viedlo k oslabeniu meny, podľa Macrona by jeho hodnota okamžite spadla o pätinu, a tým aj k zvýšeniu dlhu krajiny, ktorý sa vedie v eurách.
Táto téma je pre Le Penovú nepríjemná. Jej voliči sú síce väčšinou euroskeptickí, no pred druhým kolom musím nalákať aj ľudí, ktorí v prvom kole volili jej súperov, a tí sa často boja práve jej protieurópskeho programu. O Únii sa v debate hovorilo pridlho.

Kto podporuje terorizmus?
Kým Macron si verí v ekonomike, Le Penová sa cíti doma v otázkach bezpečnosti, kde ju aj voliči považujú za silnú. Aj prieskumy ukazujú, že práve toto je jej najsilnejšia téma kampane.
"Nemáte žiadny plán na boj proti terorizmu,“ povedala Macronovi. „Voči islamskému fundamentalizmu ste ústretoví.“ „Pani Le Penová, začnite už hovoriť o svojom programe a nerozprávajte nezmysly o tom mojom,“ reagoval Macron.
Macron kritizoval plán nacionalistky odobrať francúzske občianstvo ľuďom podozrivým z terorizmu. Toto opatrenie označil za zbytočné, čo sa podľa neho potvrdilo už počas bývalej vlády, ktorá to zvažovala, no nakoniec od toho ustúpila.
„Myslíte si, že ak im zoberiete občianstvo, oni sa budú triasť od strachu? Mali by ste ísť viac do hĺbky tohto problému,“ povedal Le Penovej.
Podľa Macrona je dôležité zlepšovať prácu tajných služieb a nie zatvárať hranice. Francúzsko malo možnosť kontrolovať hranice po útokoch v Paríži v novembri 2015, no ďalším útokom to nezabránilo.

V parlamente vo všetkom proti
Zdôraznil, že Le Penová v Európskom parlamente hlasovala proti každej snahe reformovať európsky boj proti terorizmu.
Le Penová hlasovala proti alebo sa nezúčastnila na hlasovaní ani pri snahe parlamentu definovať terorizmu, či pri boji proti rozšíreniu automatických zbraní, overil web Politico.
„Musíme zabezpečiť, aby si každý občan Francúzska našiel svoje miesto v spoločnosti, ale to sa teraz nedeje,“ povedal Macron a zdôraznil, že aj toto je súčasťou jeho programu boja proti radikalizácii.
Le Penovej program by podľa nej viedol k občianskej vojne a „presne to teroristi chcú“. Víťazstvo krajnej pravice a radikalizácia krajiny by podľa neho boli skutočným víťazstvom džihádizmu.
“Myslíte si, že ak radikálom zoberiete občianstvo, oni sa budú triasť od strachu? Mali by ste ísť viac do hĺbky tohto problému.
„
Le Penová nezačala hovoriť o svojom programe, ale Macronovi pripomenula jeho výrok z kampane, podľa ktorého sa Francúzsko dopustilo počas alžírskej vojny za nezávislosť zločinov proti ľudskosti.
Macron zopakoval, že tieto zločiny sa diali. „Vy našich ľudí označujete za kriminálnikov?“ kontrolovala Le Penová.
Le Penová potom začala hovoriť o údajnom Macronovom napojení na radikalizovaných moslimov, dokonca na teroristické organizácie. Dôkazom majú byť fotografie, ktoré však neukázala. „Hovoríte hlúposti a znovu klamete,“ reagoval Macron.
Nacionalistka zopakovala aj svoje vyjadrenia, že Francúzsko nebolo zodpovedné za zločiny proti židom v druhej svetovej vojne, keďže to skutočné Francúzsko podľa nej vtedy zasadalo v Londýne pod vedením generála Charlesa de Gaulla.
„De Gaulla z tohto vynechajte,“ reagoval nervózne Macron, ktorý sa v kampani hlásil k legende francúzskeho republikanizmu.

Kto bude za koho?
Ku koncu prišla diskusia aj na vzťahy kandidátov s inými lídrami. "Nech vyhrá ktokoľvek z nás, Francúzsko povedie žena. Buď ja alebo nemecká kancelárka Angela Merkelová," vyhlásila Le Penová.
Pripomenula Macronovi jeho reakciu na otázku, ako by sa správal na druhej strane rokovacieho stola oproti Merkelovej. Ten vtedy povedal, že s Nemeckom chce byť na rovnakej strane. "Nie som proti Nemecku, som s Nemeckom," zopakoval v debate.
Aj Merkelová sa nedávno vyjadrila, že by ju Macronovo víťazstvo potešilo.
A potom Le Penová pritvrdila. Macron podľa nej kľačí pred bankami a Nemeckom. A určite má aj účty v daňových rajoch. Dôkazy? V dnešnej postfaktuálnej dobe dôkazy mnohým netreba, ani Le Penová ich neponúkla.
Le Penovú zas obviňujú, že má za sebou ruskú podporu. Ruská štátna banka jej požičala na kampaň, hovorí o odchode z NATO a orientácii na Moskvu, nedávno do ruskej metropoly vycestovala a stretla sa s prezidentom Vladimirom Putinom.
"Vo svete, ktorý sa mení sa robí rozhodnutia odlišné od tých vašich, sa najlepšie cítim pri Indii Narendru Modiho, pri Spojených štátoch Donalda Trumpa, pri Rusku Vladimira Putina," vyhlásila.
"Ak by ste vyhrali vy, svet by sa na nás pekne nepozeral," reagoval Macron. "Ja sa nebudem kľaňať Putinovi ako Le Penová."

Naposledy debata nebola
V podobnej situácii ako teraz sa Francúzsko ocitlo už v roku 2002, keď sa do druhého kola dostal Le Penovej otec Jean-Marie, no debata ako teraz sa nekonala. Jeho súper Jacques Chirac odmietol s krajným pravičiarom diskutovať.
„Jeho netolerantnosť a nenávisť robí akúkoľvek diskusiu nemožnou,“ odkázal mu vtedy úradujúci prezident, ktorý nakoniec zvíťazil so ziskom 82 percent hlasov.
Na svoju stranu nedostal len tradičných pravicových voličov ale aj ľudí, ktorí svojim hlasovaním odmietli krajnú pravicu.
„Musíte mať odvahu stáť si za svojim presvedčením a pevnosť svojich záväzkov,“ vyhlásil Chirac.
Tieto voľby sú však ešte výnimočnejšie, keďže do druhého kola sa nedostal žiadny kandidát dvoch tradičných najsilnejších strán francúzskej politiky, teda socialista alebo pravičiar. V prieskumoch má Macron náskok približne dvadsiatich percentuálnych bodov, druhé kolo volieb sa koná v nedeľu 7. mája.