PRAHA, BRATISLAVA. Jedného označujú za nudného politického karieristu bez charizmy, druhý je výrazný, dynamický, agresívnejší a nielen cez sociálne siete dokáže osloviť státisíce voličov.
Aj keď tri roky dokázala česká koalícia vydržať v relatívnej stabilite, premiér Bohuslav Sobotka v utorok stratil s ministrom financií Andrejom Babišom nervy a pre jeho škandály oznámil demisiu českej vlády.
Od čias vlády Miloša Zemana v rokoch 1998 až 2002 tak v Česku žiadna vláda celé funkčné obdobie nevydržala.
Napriek tomu, že Babiš obviňoval Sobotku z účelových útokov na jeho osobu a označoval ho za nudného premiéra, dokázali spolu v koalícii existovať. K ich rozkolu však neviedli len Babišove škandály, ale aj úplne iný pohľad na politiku.

Slušný človek Sobotka
Obaja politici sa v minulosti postavili za toho druhého. „Ich vzťah bol korektný, navzájom sa potrebovali. Sobotka by bez Babiša nezložil vládu a Babiš by bez neho vo vláde nebol,“ hovorí pre SME český politológ Jiří Pehe.
Kauza s dlhopismi
- v roku 2012, keď Andrej Babiš zakladal politické hnutie ANO, vydala jeho firma Agrofert jednokorunové dlhopisy,
- tie boli podľa vtedajších zákonov oslobodené od dane,
- Babiš preto dlhopisy v hodnote 1,48 miliardy českých korún v rokoch 2012 a 2014 od vlastnej firmy kúpil za 1,55 miliardy českých korún (57 miliónov eur),
- dokázal tak každoročne zarobiť 90 miliónov korún (3,3 milióna eur), ktoré sa nezdaňovali,
- koaličným partnerom doterajšie vysvetlenia nestačia.
Na jeseň 2013, keď sa skladala vláda, došlo u sociálnych demokratov (ČSSD) k pokusu o vnútrostranícky puč. Sobotku chcelo vedenie strany nahradiť Michalom Haškom.
Babiš sa však lídra sociálnych demokratov zastal a podmienil vstup do koalície tým, že Sobotka bude premiérom.
Aj Sobotka minulý rok prehrýzol jednu z najväčších Babišových káuz – Bocianie hniezdo. Babiš vtedy čelil obvineniam z toho, že účelovo zmenil vlastníctvo svojej firmy, aby na luxusné vidiecke sídlo mohol získať eurofondy.
Trpezlivosť však začala obom politikom dochádzať najmä v priebehu minulého roka. Sobotka si podľa Peheho začal uvedomovať, že Babišov konflikt záujmov je obrovský a vláde škodí.
„Navyše Babiš začal svoju pozíciu zneužívať nielen proti nemu osobne, ale proti celej ČSSD,“ dodáva Pehe.

Babišove praktiky mimo zákona
Problémy s komunikáciou začali mať politici z ČSSD už počas kauzy Bocianie hniezdo. „Bolo to pre nás upozornenie, že praktiky Andreja Babiša môžu byť za hranicou zákona.
Verili sme však, že to dokáže vysvetliť a nebude ohrozovať inak funkčnú a úspešnú vládu premiéra Sobotku,“ tvrdí šéf kampane sociálnych demokratov Jan Birke. Napriek tomu Sobotka Babišove kauzy dlhodobo toleroval.