BUDAPEŠŤ. Maďarsko spolupracuje s Ruskou federáciou z pragmatických dôvodov, keďže 85 percent dovozu zemného plynu pochádza práve z Ruska. Uviedol to v stredu maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, ktorý tak reagoval na kritiku, že sa maďarská vláda podriaďuje Moskve.
Šéf diplomacie pripomenul, že užšiu spoluprácu s Ruskom majú viaceré západoeurópske krajiny. Na vlaňajšom hospodárskom fóre v Petrohrade sa podľa jeho slov viac hovorilo po nemecky než po rusky, informovala agentúra MTI.
Stíchli, keď sa Putin stretol s Merkelovou
Kritika, ktorá sa objavila pri februárovej budapeštianskej návšteve ruského prezidenta Vladimira Putina, podľa Szijjártóa náhle utíchla, keď sa v utorok stretla v Soči s Putinom nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Minister zopakoval svoje stanovisko, že Rusko v súčasnosti nepredstavuje žiadnu bezprostrednú bezpečnostnú hrozbu.
Európa nie je Moskva
Na pondelňajšej protivládnej demonštrácii v Budapešti zorganizovanej novou stranou Momentum niekoľko tisíc ľudí deklarovalo, že Maďarsko patrí do Európy a nie Rusku.
Kritizovali mimoriadne priateľstvo vlády premiéra Viktora Orbána s Ruskom, dostavbu blokov atómovej elektrárne v Paksi ruskou pomocou, obmedzovanie nezávislosti médií, korupciu, ale aj stav vzdelávania.
Pred sídlom ruského veľvyslanectva kričali: "Európa nie je Moskva!". Predseda strany Momentum András Fekete-Györ povedal, že Orbán chce nasmerovať Maďarsko k "zaostalej" Moskve namiesto bohatej Európy.
Čakajú až na súd
Predseda parlamentnej frakcie vládnej strany Fidesz Lajos Kósa tiež v stredu potvrdil, že maďarský parlament bude aj napriek medzinárodnému nátlaku hlasovať o kritizovanom návrhu novely zákona o mimovládnych organizáciách.
Výzvu na zastavenie implementácie novely vysokoškolského zákona a schvaľovania zákona o mimovládnych organizáciách adresovalo Maďarsku minulý štvrtok Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZRE). Odôvodnilo to stanoviskom expertov Benátskej komisie Rady Európy (RE).
Podľa slov Kósu diskusia v tejto fáze nemá žiadny význam. Vláda napríklad aj v kauze sporného zákona o dôchodkovom veku sudcov vzala do úvahy až verdikt Súdneho dvora Európskej únie, dodal.